TRNAVA. Je viac medaila z olympijských hier v športe, ktorý vo svetovom meradle nepatrí k najpopulárnejším alebo konštantne skvelé výkony futbalistu v jednej z najlepších líg sveta?
Ankety o najlepších športovcoch sú subjektívne a často vyvolávajú emócie. Platí to na Slovensku i vo svete. Aj pri určovaní najlepších jednotlivcov v konkrétnom športe nie je vôbec jednoduché určiť víťaza.
Niektorí uprednostňujú útočníkov, ktorí strieľajú góly, iným sa páčia hráči, ktorí ich pripravujú, ďalší zase dajú hlas tým, ktorí dosiahli kolektívny úspech.

Ešte zložitejšie je určiť najlepšieho jednotlivca naprieč všetkými športmi. Každoročne sa o to pokúšajú slovenskí športoví novinári v ankete Športovec roka.
„Pozriem si, kto je v najlepšej desiatke, či tam náhodou nevyskočilo niečo zaujímavé. Avšak už mi z nej opadli emócie a priznám sa, že v nej nevidím výraznú pridanú hodnotu,“ vraví športová sociologička Zuzana Botíková.
Z regiónov vyčnievajú Košice
Do hlasovania sa zapojilo 139 športových novinárov.
„Novinárska obec by zo svojho princípu mala byť poučenejšia a odbornejšia, ale novinári sa venujú rôznym športom v odlišnej hĺbke a majú inak nastavené vnímanie priorít a kontextov. Aj preto bude ich hodnotenie vždy subjektívne,“ dodala.
Za rok 2024 sa dostali do najlepšej desiatky športovci z ôsmich rôznych športových odvetví. Šesť žien a štyria muži.
Vodní slalomári Matej Beňuš a Zuzana Paňková, tenistky Anna Karolína Schmiedlová a Rebecca Šramková, atlétka Gabriela Gajanová, strelkyňa Vanesa Hocková, futbalista Stanislav Lobotka, hokejista Juraj Slafkovský, skejtbordista Richard Tury a lyžiarka Petra Vlhová.

Z regionálneho hľadiska sú štyria športovci z Košíc (Paňková, Schmiedlová, Slafkovský, Tury), dvaja z Liptova (Gajanová, Vlhová) a Bratislavy (Šramková, Beňuš) a po jednom zastúpení má Trnava (Hocková) a Trenčín (Lobotka).
„Okruh športovcov na Slovensku je relatívne limitovaný. Plus-mínus sa to točí stále okolo rovnakých ľudí, čo o niečom vypovedá,“ priznala Botíková.
Najväčší mediálny výtlak má Vlhová
V ankete každoročne hlasujú slovenskí športoví novinári. Je ťažké posúdiť, aké sú ich kritériá, podľa ktorých určujú výsledky. Často rozhoduje popularita alebo ich vzťah so športovcami.
„Odráža to, ktorým športom sa venujú v médiách alebo v spoločnosti. Nič objektívne na tom nevidím,“ tvrdí športová sociologička.
Vo Veľkej Británii namiesto najlepšieho športovca hľadajú toho najpopulárnejšieho a hlasovať môže verejnosť.