„Neodporúčam sa im prihovárať. Práve pri Trnave sa stal prípad, keď hľadač historických artefaktov, recidivista, napadol archeológa, ktorý ho slušne upozornil na protiprávnu činnosť. Na mňa jeden hľadač vytiahol pištoľ v Malých Karpatoch, keď som ho upozornil, že vykráda národnú kultúrnu pamiatku. Takýchto agresívnych prípadov poznám viacero, niektoré sa skončili aj ťažkým ublížením na zdraví,“ sprostredkoval svoju skúsenosť Matúš Sládok, archeológ Krajského pamiatkového úradu v Trnave.
Aj o takýchto prípadoch vykrádania nálezísk, výške nálezného či jedinečnosti objavu malej Rebeky Šulcovej z Košolnej nám porozprával archeológ v rozhovore.
O čom svedčí nález malej Rebeky z Košolnej, ktorá prednedávnom objavila na poli za dedinou sekerku z praveku?
Z ľudského hľadiska svedčí o výbornej pamäti a zvedavosti nálezkyne. Z odborného hľadiska sa našiel na už známom archeologickom nálezisku.
Je z obdobia, z akého už máme z tejto lokality nálezy, ale vedecky sa ešte neskúmala. Ide o ďalší čriepok do poznania lokálnej histórie.
Nie je to prekvapivé, že iba deväťročné dievča si všimne takýto artefakt, na prvý pohľad obyčajný kameň?
Je to veľmi prekvapujúce a raritné. Len šťastie by Rebeke nestačilo, ale keďže si už takéto sekerky zapamätala z múzea a z otcovej knihy o archeológii, uvedomila si, že kameň, na ktorý jej padol zrak, nie je obyčajný.
Často deti nachádzajú podobné artefakty?
V našom kraji ide o prvý známy nález nájdený dieťaťom. Mali sme prípad maturanta, ktorý počas opekačky našiel v koryte Váhu pri Hlohovci veľmi zriedkavú dýku z bronzovej doby.
Zo Žilinského kraja poznám nález oštepu či kopije zo stredoveku až novoveku, ktorú si všimol sedemročný chlapec počas turistiky, a spod Tatier nález fragmentov keramickej nádoby spred prelomu letopočtov, ktorú vykopali dvaja piataci pri stavaní bunkra v lese. Spoločným menovateľom týchto prípadov sú len šťastie a pobyt v prírode.
Ľudia niečo nájdu, no nenahlásia to. Je to podľa vás u nás bežný jav?
Nálezcov rozlišujem na náhodných, ako bola aj Rebeka, a zámerných, čiže hľadačov, najčastejšie s detektormi kovov. Náhodní nálezcovia nachádzajú rôzne predmety na svojom pozemku, pri stavebných prácach či pobyte v prírode. Je ich celé spektrum vrátane ľudských kostrových ostatkov.

Nedávno počas búracích prác v obci Píla pod hradom Červený Kameň pracovníci zatajili torzá židovských náhrobných kameňov. Dve sa podarilo policajtom zachrániť, páchateľa už obvinili.
Môže byť nálezné motivujúcim faktorom, aby to, čo ľudia nájdu, aj odovzdali?
Vysoké nálezné je nepochybne motivujúcim faktorom. Odkedy sa zaviedlo v roku 2009, výrazne narástol počet ohlásených nálezov.
Veľmi si pochvaľujeme v tomto smere aj spoluprácu s médiami, vďaka ktorej sa čoraz viac široká verejnosť dozvedá o tomto inštitúte. Treba však povedať, že sa nám stále stáva, že niektorí nálezcovia nám ohlásia aj hodnotný nález bez toho, aby čokoľvek chceli. Až od nás sa dozvedia, že majú naň nárok.
Ako sa dá ohodnotiť taká praveká sekera, ktorú našla Rebeka?
Sekerka je bežný a pomerne častý typ predmetu v tej dobe, čomu bude zodpovedať aj výška nálezného. Je však potešujúce, že Rebeka mala väčšiu radosť, keď som jej povedal, že dostane bezplatné vstupy do múzea, ako že dostane nálezné. V jej prípade to naštartovalo autentický záujem o archeológiu.
Možno práve tento impulz nasmeruje v jej živote trajektóriu, ktorá ju dovedie v dospelosti až do profesionálneho vedeckého bádania. Nemálo slovenských archeológov sa z dôvodu nepriaznivých podmienok na Slovensku ukotvilo aj v zahraničných inštitúciách.
Od čoho sa odvíja výška nálezného? V akých prípadoch sa vypláca, kedy nie?
Nálezné sa vypláca len pri náhodných nálezoch. Výška je až do 100 % jeho spoločenskej hodnoty. Plná čiastka sa vypláca len pri dodržaní podmienok podľa zákona. Iba málo štátov v Európe umožňuje vyplatiť také vysoké nálezné.
Nálezné určuje súdny znalec, ktorý je nezávislý od Pamiatkového úradu.
Zohľadňuje množinu faktorov, ako je materiál, zachovanosť, vek, početnosť výskytu typu predmetu v danom historickom období a ďalšie. V prípade nedodržania postupu sa nálezné kráti.
Už sa vás snažil niekto pri náleznom aj oklamať?
Odhalili sme aj prípady, keď „nálezca“ žiadal o odmenu, ale uviedol klamlivé informácie, daný predmet pochádzal z iného miesta a bol získaný iným spôsobom, ako tvrdil. Pamiatkový úrad má vlastné laboratórium, mnohí z nás majú desať a viacročné skúsenosti a spolupracujeme so špecialistami rôznych inštitúcií zo všetkých období, takže vieme posúdiť hodnovernosť informácií od nálezcu a z miesta nálezu. Takéto pokusy získať štátne pro-striedky sú postihnuteľné priestupkovým a trestným právom.
Samostatnou kapitolou sú vykrádači s detektormi kovov. Je s nimi u nás problém?
Archeologická kriminalita je celosvetovým problémom bez ohľadu na nastavenie legislatívy. Nárast archeologickej kriminality evidujú aj v Anglicku, ktoré je známe až benevolentnou právnou úpravou hľadania archeologických nálezov a nakladania s nimi.