TRNAVA. Cieľom futbalového klubu Spartak Trnava nie sú len víťazstvá a zlepšovanie futbalových zručností jednotlivcov.

Svojich mladých hráčov rozvíjajú aj po osobnostnej stránke. Učia ich o emocionálnej inteligencii, o životných návykoch, o sociálnej zručnosti či o prevencii pred šikanou.
V rámci psychologickej prípravy prebrali v roku 2024 desať zásadných tém, ktoré ich môžu posúvať v ich futbalovej kariére a zároveň formovať po ľudskej stránke.
Pri všetkých témach spolupracovali tréneri jednotlivých kategórií, hráči a ich rodičia so športovým psychológom Ivanom Čulákom.
Mladých hráčov motivoval aj Kóša
V rámci prevencie pred šikanou hráčom priblížili základné črty šikany, aké sú typy agresorov či ako postupovať, keď sa stanú obeťou alebo svedkom šikany.
„V každej kabíne majú hráči nalepený plagát, na ktorom nájdu informácie, komu sa môžu zdôveriť, nielen v otázke šikany, ale akéhokoľvek problému, ktorý prežívajú či už doma, v škole alebo v kolektíve,“ prezradil Ivan Čulák na klubovom webe.
Mladých futbalistov oboznamujú s klubovou kultúrou, ktorá zahŕňa pozdravenie, upratovanie šatne po zápase či tréningu, ospravedlnenie sa z tréningu či podanie ruky súperovi a rozhodcovi po zápase.
„Ďalšou témou bolo ukázať, ako si efektívne plánovať čas pred zápasom, nájsť si svoju optimálnu rutinu, dosiahnuť správne návyky, ako aj odstrániť nežiadúce vplyvy pred zápasom,“ naznačil Čulák.

Mládežníci Spartaka si v rámci témy pozreli aj motivačné video s bývalým hráčom Spartaka Sebastiánom Kóšom, ktorý im ukázal ako vyzerá jeho rutina pred zápasom.
Ako sa zachovať po chybe rozhodcu
Tréneri svojím zverencom tiež ukázali, ako si môžu nastaviť individuálne ciele a ako ich postupne dosahovať či vyhodnocovať.
Prešli si aj dôležitosť emocionálnej inteligencie či víťaznej mentality, aby vedeli, ako sa majú správať v jednotlivých zápasových situáciách, napríklad pri nepriaznivom výsledku, inkasovanom góle či chybnom verdikte rozhodcu.
„Tieto situácie mali formou domácej úlohy prepísať na papier a zároveň hneď dopisovali, ako by sa v daných situáciách mohli zachovať,“ vysvetľuje psychológ Ivan Čulák.
V rámci identity klubu dostali hráčky a hráči nepovinnú domácu úlohu, aby zo školského výletu či dovolenky poslali trénerom fotku v klubovom oblečení, aby sa stali hrdými spartakovcami.
V tomto roku sa zamerajú na sebareflexiu
Okrem histórie klubu by hráči mali ovládať aj klubové chorály a počas zápasov prvého tímu sa aktívne zapájať aj do fandenia.
Mladí futbalisti sa učili aj ako správne budovať životné návyky, ktoré im pomôžu zlepšovať ich športové schopnosti, ale aj zodpovednosť, vytrvalosť či pracovnú morálku.

Poslednou témou boli sociálne zručnosti, v ktorých sa deti učili, ako byť lepším spoluhráčom, ako sa správať na ihrisku alebo aj mimo neho.
„V roku 2025 sa budeme venovať individuálnej príprave a motivácii, zvládaniu problémov, sebahodnoteniu a sebareflexii, hru pod mentálnym tlakom či sociálne siete – mobil verzus výkon,“ dodal Čulák.
Mládež Spartaka dominuje na Slovensku
Mládežníci Spartaka vo vekových kategórií U14 až U19 ukázali aj svoje fyzické prednosti v rámci projektu Slovenského futbalového zväzu, ktorý je zameraný na testovanie pohybových schopností.
Spomedzi štrnástich prvoligových akadémií na Slovensku obsadili v roku 2024 prvé miesto, podobne ako v roku 2023.
„V rámci projektu sa zameriava na testovanie rýchlosti, výbušnosti a silových parametrov, hlavne v oblasti dolných končatín,“ priznal pre klubový web kondičný tréner mládeže Daniel Martinka.
„Výsledky slúžia ako identifikácia silných a slabých stránok hráčov v oblasti kondičných schopností Na základe toho tréneri môžu efektívnejšie s hráčmi pracovať a zlepšovať ich individuálne potreby,“ doplnil Martinka.