TRNAVA. Ide zatiaľ o najvyššiu čiastku, ktorú sa podarilo odcudziť z bankového účtu. Prípad sa odohral ešte v júli 2023, uzavrieť sa ho podarilo polícii v apríli 2024.
Muž z okresu Galanta prišiel za jedinú noc o približne 151-tisíc eur zo svojho bežného účtu. Skupinke páchateľov sa podarilo nabúrať do jeho bankovej aplikácie a postupne z neho presunúť financie na sedem iných. Z nich potom pomocou virtuálnej karty vybrali z viacerých bankomatov celú sumu.
Ukrajinec za mrežami
Vďaka kamerovým záznamom z bankomatov túto skupinu stotožnili, jedného z mužov sa už podarilo vypátrať a zadržať, ďalší sú na úteku.
„Polícia v apríli ukončila vyšetrovanie prípadu v súvislosti s 35-ročným Ukrajincom, ktorého krajský vyšetrovateľ obvinil z obzvlášť závažného zločinu krádeže a to podaním návrhu na podanie obžaloby. Polícia prípadných spolupáchateľov skutku naďalej preveruje v rámci samostatného konania,“ odpovedala Zlatica Antalová, krajská hovorkyňa polície.

Čo sa týka náhrady spôsobenej škody, o nej rozhodne súd v trestnom, prípadne civilnom konaní. Či ešte okradnutý muž uvidí niekedy svoje peniaze, je otázne.
Polícia pravidelne informuje o podobných prípadoch zneužitia bankových údajov. Popri podvodných e-mailoch a SMS správach sa obyvatelia Slovenska najčastejšie stretávajú s falošnou platobnou bránou na internete a s tým, že sa niekto snažil zistiť údaje k ich platobnej karte.
Výnosný biznis
Kyberkriminalita je výnosnejšia ako obchod s drogami, útokov bude pribúdať.
„Kyberkriminalitu môžeme prirovnať k obchodu s drogami – len má nižšie náklady a riziká. A situácia sa zhoršuje, keď útočníci využívajú nové technológie, napríklad umelú inteligenciu, na ešte sofistikovanejšie spôsoby prenikania do systémov," potvrdil Uros Zust z ISACA(medzinárodná profesionálna asociácia zameraná na riadenie IT).
Podľa jeho slov, kyberútok si dnes môže kúpiť ktokoľvek. „Je tu na to reálne trh. A skutočne nikto sa nemôže považovať za odolného voči kyberkriminalite. Ak má útočník všetky potrebné zdroje, znalosti a čas, je veľmi ťažké jeho pokusom zabrániť,“ dodal.
V súčasnosti sú najväčším rizikom útoky ako ransomvér, teda útoky spočívajúce v šifrovaní dát s následným vydieraním, sociálne inžinierstvo či útoky na dodávateľský reťazec.