TRNAVA. Išlo o náhodný objav. Vo výkope po havárii vodovodného potrubia na Jerichovej ulici v centre Trnavy objavili 1. februára pozostatky Malženickej brány, ktorej presné umiestnenie dovtedy nebolo známe.
Archeológovia si najskôr mysleli, že ide o pozostatky stredovekých hradieb, ale po dôkladnom preskúmaní zistili, že ide o unikátny kamenný múr, respektíve, pozostatky doposiaľ nepreskúmanej Malženickej brány.
Vznikla v stredoveku súčasne s výstavbou hradieb, no najneskôr začiatkom novoveku bola zamurovaná.
Dôvodom podľa archeológa Erika Hrnčiarika bola potreba zvýšenej ochrany kráľovského mesta.
Štyri brány
Trnavské stredoveké hradby mali dovedna štyri brány. Vlani sa rozsiahly výskum venoval Dolnej bráne na terajšom Námestí SNP, ku ktorej Trnavčania pristavali v 16. storočí práve z dôvodu bezpečnosti barbakan. V 90. rokoch sa robil prieskum Lovčickej brány, ktorá je situovaná medzi City Arenou a Západoslovenským múzeom.
Skúmali sa aj zvyšky Hornej brány na Štefánikovej ulici.
Malženická brána mala podľa Hrnčiarika štandardné funkcie ako ostatné tri, predpoklad je, že bol pri nej padací most z vonkajšej strany. Široká bola zhruba osem metrov.

Ňou vstupovala významná obchodná Česká cesta do Trnavy zo strany Záhoria od Prahy a cez Lovčickú vystupovala z mesta smerom na brod cez Váh v Seredi s cieľom v Budíne.
Po zamurovaní Malženickej i Lovčickej brány bola podľa Hrnčiarika Česká cesta presmerovaná na Hornú a Dolnú bránu.
O Malženickej bráne sa doteraz toho veľa nevedelo, pretože ju Trnavčania ešte v stredoveku zamurovali. Z obavy o vlastnú bezpečnosť.
"Trnavčania sa tak snažili chrániť mesto pred nepriateľmi. Po skončení stredoveku a nástupe novoveku, čoraz častejšie dochádza k nájazdom, hradby chránili mesto pred nimi. A najväčšie slabiny hradieb, čo platí odjakživa, sú práve brány. Preto Malženickú i Lovčickú zamurovali a používali sa iba Horná a Dolná. Viac tak ochránili mesto a navyše, posilnili počas renesancie tieto vstupy barbakanmi. Išlo o vysunutý priestor pred hradbami, odkiaľ dokázali odbiť nepriateľa skôr, než sa dostal k hradbám," vysvetlil Hrnčiarik.