„Potrava vplýva na imunitný systém a jeho správne fungovanie. Ak jej má človek nadbytok či nedostatok, stráda aj imunita,“ potvrdila imunoalergologička Petra Siváková z Piešťan.
Aj o tom, ako sa vysporiadať s vianočnými dobrotami a nezaťažiť príliš svoju imunitu, ako ju podporovať a čo patrí medzi jej najväčších nepriateľov, nám prezradila v rozhovore.
Ako súvisí imunita so stravou? Ako na ňu vplýva?
Strava vplýva na imunitu, pretože všetko so všetkým súvisí. Keď je nedostatočná výživa a niečo v strave chýba, stráda aj imunita, či sú to vitamíny, minerály a ďalšie látky potrebné pre správne fungovanie imunitných reakcií. A skladba stravy vplýva na mikroflóru, ktorá zodpovedá aj za správne fungovanie slizničnej imunity v tráviacom trakte.
Pri nadmernej výžive alebo nevhodnej strave dochádza v rámci nadváhy k takzvanému metabolickému syndrómu, ktorý ovplyvňuje všetky orgánové systémy. Aj imunitné reakcie ako prozápalový proces či oxidatívny stres, kde sú reakcie v stave neustálej aktivity. Zjednodušene povedané, pretrváva chronický zápal. Skrátka, nie je dobré veľa, ale ani málo.
Nedostatočne nutrične vyvážená strava môže spôsobovať rôzne komplikácie s fungovaním imunitných reakcií.
Ako by sme sa mali stravovať, aby to imunite najviac prospievalo?
Striedmo, lokálne a sezónne. Uprednostňovať živé potraviny s prirodzeným obsahom mikrokultúr, vlákniny a vitamínov. Vhodné je mäso z fariem alebo od drobných chovateľov, domáce vajíčka a zelenina zo záhrad, nie z dovozu v supermarketoch. Mliečne výrobky čerstvé, farmárske produkty, kyslomliečne.

Prejedenie sa, divoké kombinácie jedál a alkoholu. Môže sa nadmerný príjem počas sviatkov odzrkadliť na imunite?
Krátkodobo nie, každý zdravý jedinec by mal občasné excesy zvládnuť. Tým nechcem nabádať na pravidelné prejedanie sa každý večer a popíjanie počas víkendov.
Po každom prejedaní a pití alkoholu môžu nastať stavy nevoľnosti a ťažoby, plus ďalšie, ktoré pri pravidelnom opakovaní môžu oslabovať imunitu. Regeneračné a reparačné schopnosti každého jedinca sú individuálne, niekto máva po pití alkoholu herpetické infekcie, preto sa mu prirodzene vyhýba. Treba počúvať svoj organizmus a jeho signály.
Máte nejaké odporúčania na blížiace sa sviatky?
Odporúčam potraviny čerstvé, lokálne a sezónne a hlavne sa nenaháňať a vyhýbať sa stresu, tráviť čas s priateľmi a rodinou. Ďalej pohyb na čerstvom vzduchu, prechádzky, šport, v závislosti od toho, čo kto preferuje.
Ako treba posilňovať imunitu, čo zaberá?
Záleží, či ste dieťa, dospelý alebo senior. K posilneniu imunity patrí aj očkovanie, pre každú vekovú kategóriu je iné. U detí sú okrem tých povinných aj nazálne chrípkové vakcíny, očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. U seniorov je okrem očkovania proti chrípke a covidu vhodné aj očkovanie proti pneumokokom a tiež proti čiernemu kašľu.
Zdraví dospelí bez chronických a iných ochorení s poruchou imunity nemávajú časté a závažné infekcie. S výnimkou niektorých povolaní, ktoré sú z infekčného hľadiska ohrozené. Patrí sem napríklad zdravotnícky personál pracujúci na infekčnom a detskom oddelení, učiteľky v škole, v škôlkach, kde je častý kontakt a vystavenie sa nákazám.
Seniori majú prirodzene utlmené imunitné reakcie, sú preto náchylnejší v rámci svojich chronických ochorení na ťažší priebeh infekcií. Je nutné u nich realizovať už spomínané očkovanie a vyhýbať sa kontaktom s chorými vnúčatami.
Čo vitamíny a rôzne preparáty? Fungujú?
Samozrejme. K posilneniu imunity patrí zdravá životospráva, dostatok spánku, pohybu, eliminácia stresu, v zime vitamín D a zinok, plus preparáty z hlivy ustricovej.
U detí je dôležité dôsledné doliečenie infektov, nekolektivizovať predčasne po chorobe a v rámci veku, ideálne nie skôr ako v troch rokoch. Nie je vhodné baby plávanie u dojčiat a batoliat, keďže vzhľadom na vek majú nezrelú imunitu a v teplej vode je väčšia pravdepodobnosť premnoženia baktérií a kvasiniek.
U starších detí je dobré venovať sa pravidelne športu, ktorý tak ako trénuje vytrvalosť svalovú a dychovú, má pozitívne účinky na zdravý sebarozvoj aj sebavedomie, dobrú náladu a tým aj lepšie zvládanie stresu a infektov.
Inak je to u vrcholových športovcov, kde opakovaným výkonom, ktorý posúva ich hranice, dochádza k určitej imunosupresii, teda oslabeniu imunity. Preto je vhodné ju podporovať dostatočnou regeneráciou, výživou, vitamínmi a doplnkami na jej podporu. V lete treba doplniť vitamíny prirodzene z ovocia, ktoré práve dozrieva, a predchádzať prehriatiu, úrazom.
Preparátov na imunitu je čoraz viac, ako si z nich správne vybrať?
Treba pristupovať k tomu individuálne, ak je chorobnosť zvýšená a infekcie sú ťažké a dlhotrvajúce, nepomáhajú bežné prostriedky na podporu imunity. Treba si dať spraviť imunoalergologické vyšetrenie, po ktorom lekár zvolí vhodnú liečbu. Veda v medicíne napreduje a určite sú nové prípravky, ktoré sú účinnejšie, majú menej nežiaducich účinkov.
V rozhovore sa ďalej dočítate
- pred čím všetkým nás chráni dobrá imunita,
- či môže za komplikácie s imunitou očkovanie proti covidu,
- čo všetko spôsobujú potravinové alergie,
- prečo otužovanie vplýva na imunitu, čo sa deje v tele.
Treba ich len vhodne zvoliť a podľa stavu pacienta meniť. Ak sa máme baviť o voľnopredajných preparátoch na podporu imunity, áno, je ich veľa, ale netreba podľahnúť komerčnému a marketingovému tlaku, lebo neexistujú zázračné lieky na všetko.
Treba sa poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom, niektoré lieky na podporu imunity môžu predpisovať bez obmedzení aj obvodní lekári.