TRNAVA. Zápaly priedušnice, hltanu, stredného ucha, priedušiek až po atypický zápal pľúc. Pre dráždivý kašeľ si ju mnohí pacienti môžu mýliť s chrípkou či astmou.
Mykoplazma je v Trnavskom kraji na vzostupe, viac pacientov evidujú v ambulanciách i na lôžkovom oddelení trnavskej nemocnice.
Tieto ochorenia sa najčastejšie prejavujú kašľom dráždivého charakteru či vysokými teplotami v úvode, neskôr ich sprevádzajú celková slabosť a vysilenie. „Nárast ochorení spôsobené mykoplazmou evidujeme v ambulantnej sfére a aj na lôžkovom oddelení,“ potvrdila Petra Duva, primárka Pľúcneho oddelenia vo Fakultnej nemocnici v Trnave.
Mykoplazmy môžu byť nebezpečné, ide najmä o prípady, že sa nepodajú tie správne antibiotiká. Najviac ohrozenými skupinami sú seniori a ľudia so slabšou imunitou.
„Pri neliečení to môže viesť až k respiračnému alebo kardiorespiračnému zlyhaniu. Niekedy infekcia prejde do chronického ochorenia v podobe niekoľko mesačného kašľa,“ dodala Duva.
Šíri sa vzduchom
Mykoplazma sa prenáša kvapôčkovou infekciou, čiže voľne vzduchom od iných chorých ľudí. Či už v obchode, na verejnosti medzi veľkým množstvom ľudí a v dopravných prostriedkoch, najmä lietadlách.
„Pred infekciou sa dá chrániť používaním respirátora či rúška na miestach, kde je veľa ľudí, taktiež v lietadle, ďalej, pravidelným užívaním vitamínov, najmä skupiny C, D. Odporúčam aj pravidelné cvičenie, pohybovú aktivitu za účelom posilnenia imunity,“ doplnila Duva.
Diagnostika ochorenia vyvolaného mykoplazmou je pomerne jednoduchá záležitosť, zvládne ju každý obvodný či detský lekár. Realizuje sa odberom z krvi, kde sa vyhodnotí stav protilátok, alebo odberom z nosohltana, kedy sa odoberá PCR ster. Druhá metóda je podľa primárky presnejšia.