TRNAVA. Návrh na zavedenie mimoriadnej situácie podľa odborárov len povzbudzuje lekárov zotrvať vo výpovediach.
"To je skutočne cez čiaru, aby sa v členskom štáte Európskej únie v 21. storočí vláda vyhrážala uväznením lekárov, ktorí normálne a zákonne podali výpovede," povedal DALIBOR FEDÁK, lekár na Klinike úrazovej chirurgie a ortopédie v tunajšej nemocnici, predseda trnavského LOZ a člen Výboru Lekárskeho odborového združenia.
Takmer 3400 lekárov na Slovensku na konci októbra podalo hromadné výpovede. Okrem dodržania dohody o pravidelnej valorizácii platov požadujú aj zlepšenie financovania nemocníc.

Ak výpovede do konca roka nestiahnu, pred uplynutím ich výpovednej lehoty chce vláda vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Lekárom, ktorých nemocnice budú potrebovať, tak preruší výpovedné lehoty a budú musieť nastúpiť do práce. Kto odmietne, bude mu hroziť až rok väzenia.
Štvrtá vláda Roberta Fica zo Smeru v nedeľu 8. decembra odobrila novelu zákona o civilnej obrane, schváliť ju ešte musí parlament.
Aká situácia aktuálne panuje v Trnave?
Ešte v piatok 6. decembra prebiehali rokovania a minister zdravotníctva Kamil Šaško veľmi rázne povedal, že určite nehrozí žiadny výnimočný stav alebo nútené práce.
Následne, na jeho podnet, vláda výnimočne zasadala v nedeľu a schválila návrh zákona, ktorý podľa mňa ešte viac okliešťuje naše práva. Takéto podrazy a klamstvá z ministrovej strany sme už zažili. S takýmto partnerom jednáme. A potom opakovane hovorí, aby sme mu dôverovali.
Aká je nálada medzi lekármi, ktorí podali výpovede?
Tá kopíruje nálady lekárov po celom Slovensku. Kolegovia sú veľmi odhodlaní, nabudení a nebadám na nich nejakú únavu zo situácie. Veľmi nám pomáhajú nezmyselné a hlúpe kroky vlády a výroky ministrov, ktoré nás ešte viac utvrdzujú v tom, že boj za pacienta a naše zdravotníctvo majú význam.
Koľko máte potvrdených výpovedí lekárov? Koľko ich doteraz stiahlo?
Momentálne máme mnou podaných okolo 174 výpovedí. Keď niekto stiahne výpoveď, nemám oficiálny mechanizmus, ako sa to dozvedieť, ale neoficiálne správy hovoria, že stiahlo približne sedem lekárov.
Skoro všetky oddelenia sú ohrozené a po 1.1.2025 bude možné poskytovať akútnu zdravotnú starostlivosť nie na viac ako na niekoľko dní. Zmena nastala hlavne v tom, že do akcie sú zapojené už skutočne všetky oddelenia, lebo sa pridali aj tie, kde predtým kolegovia váhali.
Čiže momentálne je v platnosti určite viac ako 170 výpovedí, po vyhrážaní sa nútenými prácami predpokladám ďalší nárast počtov.
Aká je komunikácia s vedením nemocnice?
S naším zamestnávateľom FN Trnava prebieha na profesionálnej úrovni. Až na nejaké malé izolované výnimky zo strany šéfov jednotlivých oddelení, vedenie nemocnice zatiaľ nepristúpilo k tvrdému nátlakovému spôsobu, ako sme mohli pozorovať nedávno v Ružinove.
Čo samotné ministerstvo?
S ministerstvom je komunikácia veľmi živá, rokovania prebiehajú rádovo v hodinách aj niekoľkokrát do týždňa.
Mne najviac prekážajú rozdiely v skutočnostiach, ktoré sa hovoria za rokovacím stolom a potom sú inak prezentované na verejnosti zo strany ministra.
V rozhovore sa ďalej dočítate
- čo môže nastať po uplynutí výpovednej lehoty,
- ktoré body sa už s ministrom prerokovali,
- ako vnímajú pripravovaný zákon o povinnej službe,
- vyrieši sa to do konca roka?
Ten často zdôrazňuje, že vám ide len o platy.
Snažia sa stále vytvárať dojem, že sme nenažraní, chamtiví, chceme len peniaze a pritom za rokovacím stolom sa tejto otázke skoro vôbec nevenujeme.
My, čo sme dávali výpovede pred dvomi rokmi, máme svoje mzdy v pracovných zmluvách a žiadna zmena zákona to nemôže ovplyvniť. Ohrozili sme si ich dobrovoľne tým, že sme podali výpovede.
Zákon o valorizácii platov zdravotníkov je najefektívnejší mechanizmus, ktorý dokáže zabezpečiť dostatok personálu do nemocníc. Po jeho schválení prvýkrát narástol počet sestričiek o vyše šesťsto a na Morave už majú opäť problém zohnať dostatok pracovnej sily.
Prodekan Lekárskej fakulty v Košiciach profesor Jarčuška verejne potvrdil, že po roku 2022 mu ostalo najviac medikov pracovať na Slovensku.
Zákon, ktorý valorizuje mzdy, je dôležitý hlavne pre pritiahnutie novej pracovnej sily do slovenských nemocníc a stabilizáciu tých, čo tu ešte ostali pracovať. Tu skutočne nik nepodával výpoveď pre šesťdesiat eur. Zase ide len o očierňovanie lekárov v očiach verejnosti.
Čo nastane po uplynutí výpovednej lehoty?
Ak skutočne vláda svojím konaním dopustí to, že bude vyše 3300 lekárov bez práce, hrozí tu ochromenie až zastavenie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Aj akútnej.
Vláda sa vyhráža nútenou prácou, väzením, ale to je márne. Zažili sme si to na Slovensku už v roku 2011. Vtedy ostalo po nátlakoch 1200 výpovedí a bez týchto lekárov vydržali necelé štyri dni.
Dnes tu stojí ešte odhodlanejšia skupina, takmer trojnásobne väčšia. Naše požiadavky sú založené na tom, aby vláda začala skutočne, opakujem skutočne, riešiť slovenské zdravotníctvo. Požiadavky vychádzajú z dohôd a memoránd z rokov 2011 a 2022, za ktoré hlasovali všetci. Aj poslanci terajšej vládnej koalície.
Ide nám o spravodlivé a efektívne financovanie našich nemocníc, aby si tu už konečne z peňazí, ktoré sú pre pacientov, pre občanov, neukrajovali finančníci do svojich vreciek. Podvyživené slovenské zdravotníctvo prinieslo enormné zisky a majetky dvom najbohatším ľuďom v republike. Nesmieme dovoliť sprivatizovať naše štátne nemocnice.
O ktorých bodoch memoranda sa už rokovalo?
Rokovalo sa už o všetkých bodoch Memoranda 2022 aj 2011, niekoľkokrát a dookola.
Niektoré sú už dohodnuté, sú dokonca splniteľné do konca tohto roka. Je veľká skupina tých, ktoré vyžadujú dlhšie časové obdobie a ešte väčšia skupina je takých, o ktorých ministerstvo tvrdí, že sa nedajú rýchlo splniť a my s nimi v tomto nesúhlasíme.
Ale určite nie je z toho vyriešených 90 percent, to musel priznať aj minister Šaško na Zdravotníckom výbore, ktorý zvolali opoziční poslanci minulý týždeň.
Celkovo mi to pripadá, že sa minister nechce dohodnúť, zbytočne naťahuje čas, aby sme sa dostali do fázy, keď už ani rýchle legislatívne kroky nebudú možné. Prečo minister a premiér urobili ten krok práve teraz s vydieraním a kriminalizovaním lekárov, som doteraz nepochopil.
Čo si o ňom myslíte?
To je skutočne cez čiaru. Aby sa v členskom štáte Európskej únie v 21. storočí vyhrážala vláda uväznením lekárov, ktorí normálne zákonne podali výpovede, je už silná káva.
Toto nie je žiadny mimoriadny stav, o tomto sa hovorí už pol roka a dvojmesačná výpovedná lehota je dostatočne dlhá na to, aby sme sa dohodli. Vláda svojím nedeľným krokom výrazne narušila ďalšie rokovania s nami a oddialila uzavretie možného kompromisu. Keby energiu, ktorú dávajú do kriminalizácie a očierňovania lekárov, radšej presmerovali na riešenie problémov, už by boli výpovede stiahnuté.
Vyrieši sa to podľa vás do konca roka?
Teraz je podstatné to, či sa nájde dostatočný počet poslancov, aby takýto diskriminačný zákon schválili. Či k tomu vôbec dôjde a v akej podobe, bude mať veľký vplyv na dynamiku a obsah ďalších rokovaní.
Stále mám pocit, že to chce minister hnať do úplného extrému až za Nový rok. Mimoriadna situácia ani núdzový stav, ktorý si vymyslia a schvália, situáciu nevyriešia. Zacitujem pani primárku Chovanovú, s ktorej výrokom sa plne stotožňujem: „Vláda ma môže donútiť chodiť do práce, ale nemôže ma donútiť pracovať. To ma môže len môj pacient.“
