TRNAVA. Projekt výstavby novej budovy Fakultnej nemocnice (FN) v Trnave je o ďalší krok bližšie k realizácii, získal už právoplatné územné rozhodnutie. Vedenie FN Trnava už dlhodobo zdôrazňuje potrebu výstavby novej modernej nemocnice.
„Bol som prvý riaditeľ, ktorý prišiel s myšlienkou novej nemocnice a dúfam, že aj posledný. Je to priorita,“ uviedol v nedávnom rozhovore riaditeľ trnavskej nemocnice Daniel Žitňan.
V projekte nastal výrazný posun, právoplatné územné rozhodnutie je kľúčovým krokom pre realizáciu.
Na vlastných pozemkoch
Nová nemocnica by sa mala nachádzať výlučne na pozemkoch, ktoré patria špitálu. Pôjde zadnú časť areálu oproti Gynekologicko-pôrodníckej klinike. Projekt ráta s moderným monoblokovým usporiadaním, ktoré výrazne zefektívňuje fungovanie nemocnice.
„Na rozdiel od tradičného pavilónového systému sa skrátia dochádzkové vzdialenosti, optimalizuje pohyb osôb a materiálu a centralizujú sa kľúčové procesy, ako je zásobovanie či energetické hospodárstvo,“ uviedol Matej Martovič, hovorca FN Trnava.
Minimalizácia dopravy v areáli navyše prispieva k vyššej bezpečnosti a ekologickejšiemu fungovaniu.

Pre pacientov a personál nový monoblokový systém prinesie podľa hovorcu množstvo výhod. Pohyb v jednej budove pod spoločnou strechou eliminuje vplyv počasia a urýchli logistické i organizačné procesy. Výsledkom je rýchlejšia a kvalitnejšia zdravotná starostlivosť.
Celý systém je navrhnutý tak, aby minimalizoval potrebu pohybu pacienta. Zdravotnícky personál spolu s potrebným vybavením sa bude presúvať za ním. Komplex nemocnice je pritom dôsledne plánovaný s ohľadom na maximálnu funkčnosť a hospodárnosť.
Pacient na prvom mieste
„V novej nemocnici je na prvom mieste pacient, jeho zdravie, bezpečnosť a pohodlie,“ zdôraznil Martovič.
Ďalšie kroky projektu sa po získaní územného rozhodnutia sústredia na prípravu súťažných podkladov na vyhlásenie verejného obstarávania.
"Tento krok priblíži FN Trnava k realizácii novej modernej nemocnice, ktorá posunie úroveň zdravotnej starostlivosti v regióne na vyššiu úroveň," skonštatoval hovorca.
"Je to dôležitý míľnik na ceste k realizácii tohto extrémne dôležitého projektu. Som rád, že v celom doterajšom povoľovacom procese sme ako mesto robili a budeme robiť maximum pre komunikáciu medzi dotknutými partnermi, hladký priebeh administratívnych a schvaľovacích konaní aj nad rámec bežnej agendy," priblížil primátor Trnavy Peter Bročka, ktorý získaní rozhodnutia informoval na svojom Facebooku ako prvý.
Nemocnica sa uchádzala na realizáciu projektu o prostriedky z plánu obnovy, nakoniec ich však nezískala. Zdravotnícke zariadenie deklarovalo, že aj napriek tomu bude pokračovať v prípravách, keďže súčasný stav neumožňuje zmysluplnú alternatívu rozvoja, a zároveň bude hľadať zdroje financovania.

Samotný nemocničný monoblok má mať jedno podzemné a sedem nadzemných podlaží, parkovací dom takisto. Projekt novej trnavskej nemocnice riešila spoločnosť Casua z Prahy. Maximálna lôžková kapacita nemocnice je projektovaná na 630 lôžok, plánovaných je v nej 92 ambulancií.
Na parkovanie má byť k dispozícii 60 miest na vonkajších parkovacích plochách a 423 miest v parkovacom dome. Po dopravnej stránke bude nová nemocnica napojená najmä na Tamaškovičovú ulicu.
Nemocnica v máji 2023 vysúťažila projektanta. Projekt novej nemocnice je v súlade s územným plánom Trnavy. Má podporu mesta i krajskej samosprávy. Celková suma výstavby bola odhadovaná na viac ako 380 miliónov eur s DPH.