TRNAVA. Trnavská samospráva prevádzkuje štyri pohrebiská, do nových hrobov sa pochováva už iba na dvoch. Naposledy pribudlo 550 hrobových miest v roku 2021 na Kamennej ceste a ešte pred šiestimi rokmi sa začalo pracovne uvažovať o úplne novom pohrebisku.
Zatiaľ, čo pred tromi rokmi evidovali približne 19-tisíc hrobových miest, v súčasnosti ich je o tisíc viac. Do nových hrobov sa pochováva už iba na Kamennej ceste a v Modranke. Na zvyšných dvoch iba do jestvujúcich hrobov, rozšíriť ich už nemajú kam.
Rozšíria pohrebisko
Samospráva má v blízkej budúcnosti v pláne opäť rozšíriť najväčší cintorín na Kamennej ceste. Aktuálne rieši zadanie, ktoré bude podkladom pre vypracovanie projektovej dokumentácie a v najbližšej dobe by sa malo začať s výstavbou prvej etapy rozšírenia na pozemkoch mesta.
Zväčšiť by sa mal smerom na juh, ide pritom o plochu s výmerou až štyroch hektárov. Mestu patrí iba tretina, zvyšné dve má v rukách súkromný vlastník.
„Realizácia cintorína bude teda rozdelená na tri etapy podľa vlastníckych vzťahov, pričom tretia etapa by mala byť riešená ako krajinný cintorín s prírodným spôsobom pochovávania,“ sprostredkovala Eva Slobodová z Odboru územného rozvoja a koncepcií mesta Trnava.

Tento nový spôsob už funguje vo Zvolene. Ide o ukladanie celých tiel v rozložiteľných rakvách. Oblečenie je z prírodných materiálov a namiesto náhrobkov je na povrchu zelená lúka, na ktorej sú miesta označené tabuľkami s menom zosnulého.
Pred rokmi sa uvažovalo aj o novom pohrebisku v časti Medziháj, v súčasnosti je však v hre už viac lokalít. „Aby boli do budúcna v rámci dostupnosti obyvateľov Trnavy rovnomerne rozmiestnené pohrebiská, mesto uvažuje o vybudovaní cintorínov v rôznych lokalitách v celom katastri mesta,“ doplnila Slobodová.
Podľa jej slov do úvahy pripadajú časti- Štvrť, Trnava Juh a Medziháj, ktoré najskôr preveria. Podstatné pri výbere budú majetkové vzťahy, potrebná infraštruktúra a výška potenciálnej investície.