TRNAVA. Prednedávnom sme informovali o Milanovi (45) z Trnavy, ktorý sa snažil predať auto, no keď si ho potenciálny záujemca preveril cez komerčný overovací portál, poslali mu chybné údaje a z kúpy vozidla nakoniec odstúpil.

Na margo jeho prípadu sa nám ozvali zo spoločnosti IRIS IDENT, aby ozrejmili, ako to s overovaním vozidiel na Slovensku funguje.
Ide o nezávislú organizáciu zabezpečujúcu na základe poverenia Ministerstva dopravy Slovenskej republiky činnosti súvisiace s vykonávaním kontroly originality a vývojom, prevádzkovaním a správou Registra prevádzkových záznamov vozidiel.
Ku dnešnému dňu (18. november) majú v evidencii 118 709 376 záznamov o vozidlách.
Organizácia vznikla pred 22 rokmi a podporuje technické, informačné a legislatívne kroky na zníženie automobilovej kriminality a zvýšenie jej objasnenosti nielen u nás, ale i v krajinách Európskej Únie.
Kde sa stala chyba, ako fungujú u nás súkromné overovacie portály i ako sa dá bojovať proti stáčaniu kilometrov sme sa porozprávali s konateľom spoločnosti Róbertom Zrubákom.
V čom vidíte príčiny problému pána Milana z Trnavy? Po overení jeho vozidla nesedeli najazdené kilometre, farba či dátum prvej registrácie...
V tomto konkrétnom prípade môžeme identifikovať tri hlavné problémové oblasti. Nepresnosť dát poskytnutých overovacím portálom, ďalej, chýbajúca zodpovednosť za tieto dáta a ich nejasný pôvod. Tou treťou je nezáujem situáciu riešiť. Kombinácia týchto faktorov spôsobila nedôveru kupujúceho, čoho dôsledkom bolo, že od kúpy odstúpil.
Ako mohlo dôjsť k chybe, ktorú opísal vo svojom podnete?
Potenciálnym zdrojom chyby, ktorú pán Milan v článku opisuje, môže byť neoficiálny zdroj dát poskytovateľa overenia. Spoločným znakom týchto „poskytovateľov“ je, že údaje, ktorými disponujú, sú negarantované a často na ich webových sídlach chýbajú priame kontakty na riešenie problémov.
Ak sú dáta zbierané z neistých zdrojov a neoficiálnou cestou, ich presnosť nie je možné overiť, sú neidentifikovateľné a pre používateľa väčšinou nemajú vysokú výpovednú hodnotu. Zrejme si bol toho vedomý aj poskytovateľ, z čoho pramenil aj jeho prístup k následnému riešeniu problému a samotnej komunikácii, ktorá naznačuje neserióznosť.
Ako sa dá takáto chyba napraviť? Čo všetko je pre to potrebné urobiť?
Odporúčame pre overenie využiť hodnoverné dáta z oficiálnych zdrojov, ktoré poskytuje Register prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV). Vďaka tomuto overeniu by vedel identifikovať zdroj záznamu zobrazujúceho náhly pokles kilometrov a manipuláciu vyvrátiť, alebo potvrdiť. V prípade podozrenia stačí kontaktovať podporu RPZV, ktorá ochotne a rýchlo pomôže a poradí.
V rozhovore sa ďalej dočítate
- Odkiaľ čerpajú informácie o vozidlách,
- aký je rozdiel s komerčnými overovacími portálmi,
- koľko stojí overenie vozidla,
- ako sa dá stáčaniu kilometrov zamedziť.
Evidujete veľa takýchto pochybení?
V RPZV evidujeme viac ako 1,6 milióna poklesov stavu odometra. Nie všetky záznamy sa zapisujú do RPZV plne automatizovane, preto nie je možné vylúčiť ani istú mieru chybovosti. Z toho dôvodu sa zaznamenávajú aj fotografie stavu odometra. Chybné záznamy takto vieme veľmi efektívne vyriešiť.
Aké máte skúsenosti so súkromnými overovacími portálmi?
Samozrejme, registrujeme ich. Nepovažujeme však za korektné porovnávať ich so službami a údajmi v RPZV. Výhody a jedinečnosť nášho overenia sú vysvetlené vyššie.
Konečné rozhodnutie o výbere služby je na koncovom spotrebiteľovi. Odporúčame však pri výbere venovať pozornosť zdroju dát, ich hodnovernosti, komunikácii ich poskytovateľa a skúsenosti iných používateľov.
Zásadný rozdiel medzi RPZV a súkromnými overovacími portálmi spočíva v ich cieľoch. Tým našim je systematicky eliminovať rôzne druhy podvodov spojených s vozidlami vrátane manipulácie s najazdenými kilometrami a to na medzinárodnej úrovni, čo sa aj preukázateľne darí napĺňať. Cieľom komerčných portálov je úplne niečo iné.
Ďalším zásadným rozdielom je skutočnosť, že výpisy z RPZV môže poskytovať každý oprávnený prispievateľ.
Odkiaľ teda tieto portály čerpajú informácie?
S touto otázkou sa musíte obrátiť priamo na konkrétne portály.
Koľko vyjde u vás táto služba, koľko u overovacích portálov? Čo robí rozdiel v cene?
Cena overenia je síce dôležitá, no nemala by byť najdôležitejším rozhodovacím faktorom. Ako sme už uviedli, za vozidlo je zodpovedný predajca. Záujemcovia by mali od neho požadovať dostatok informácií, vrátane výpisov z RPZV, ktoré si všetci záujemcovia dokážu overiť bezplatne.
Poctivý predajca nemá čo skrývať. Ak sa záujemca stretne s neochotou u predajcu, potom sa môže rozhodnúť, či zvolí portál s neoficiálnymi a negarantovanými údajmi. Práve tieto skutočnosti tvoria rozdiel v cene.
Pre ilustráciu uvedieme typický príklad z našich podmienok, kedy záujemca plánuje investovať do obstarania ojazdeného auta 10 000 eur. Či už overenie stojí 10, 20 alebo 30 eur, v porovnaní s problémami, ktorým sa takto dokáže vyhnúť je 0,1 až 0,3% z obstarávacej ceny zanedbateľná čiastka.
Je to cena za informované a uvážené rozhodnutie, ktoré umožní s vyššou istotou investovať do kúpy ojazdeného vozidla. Zároveň poskytuje kontrolu nad informáciami o vozidle, čím pomáha odhaliť akékoľvek problémy, ktoré by inak mohli ostať utajené.
Môžete nám vysvetliť ako to pri overovaní vozidiel na Slovensku funguje?
Kupujúci z podnetu pána Milana siahol po komerčnej službe, hoci Slovensko ako jedna z prvých európskych krajín, po vzore belgického modelu Car-Pass, zaviedla do praxe vnútroštátny RPZV ako súčasť celoeurópskeho projektu proti podvodom s manipuláciou stavu odometrov (počítadiel prejdenej vzdialenosti).