TRNAVA. Lekári z nemocníc podali dnes (29. október) hromadné výpovede. Ešte pred týždňom na to upozornil šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
Výpovede podľa jeho slov dali lekári z univerzitných, fakultných, z väčšiny malých aj súkromných nemocníc. Ide väčšinou o najviac vyťažené oddelenia ako chirurgia, gynekológia, interné či kardiológia.
„Bez týchto lekárov, ako sa Slovensko už opakovane presvedčilo, nie je možný chod slovenských nemocníc," podotkol Visolajský.
Pre Lekárske odborové združenie je kľúčové, aby bol na Slovensku systém, ktorý zabezpečí zdravotníkov v nemocniciach. Zároveň trvá na dodržiavaní ôsmich bodov memoranda, ktoré v roku 2022 podpísali lekárski odborári s vládou.
„Len samotné mzdy problém slovenského zdravotníctva nevyriešia a problém je taký, že treba realizovať osem opatrení, aby sme pomohli nášmu zdravotníctvu. Preto tlačíme na vládu výpoveďami už po tretíkrát," skonštatoval Visolajský.
Viac ako polovica
V trnavskej nemocnici podáva výpoveď viac ako polovica lekárov, k dnešnému dňu sa ich počet vyšplhal na 170, stále pribúdajú ďalšie. Podľa dostupných údajov tu pracuje okolo 300 lekárov. V tom sú započítaní aj zamestnanci na materskej, s čiastočnými úväzkami a ti, ktorí pracujúci na dohodu.

Výpovede evidujú zo všetkých oddelení okrem jedného a žiadne z nich by nedokázalo po výpovediach reálne fungovať.
Na situáciu v Trnave sme sa spýtali Dalibora Fedáka, lekára na Klinike úrazovej chirurgie a ortopédie v tunajšej fakultnej nemocnici a predsedu Výboru Lekárskeho odborového združenia v Trnave. Odhodlanie je teraz podľa jeho slov oveľa väčšie ako pred dvomi rokmi.
„Je tu veľmi veľká nespokojnosť s krokmi predošlej ministerky a vlády, ktorá bez nejakej čo i len minimálnej diskusie zrušila dohody z rokov 2011 a 2022. V roku 2011 to bolo hlavne o neprípustnosti transformácie nemocníc na obchodné spoločnosti, čiže „akciovky“ a v roku 2022 sme sa dohodli s vládou na 8 bodoch, ktoré sa mali postupne plniť. Hovorili najmä o stabilizácii a zlepšení zdravotníctva. V parlamente za to hlasovalo 138 poslancov zo 139 prítomných a prešlo to aj hlasmi vtedajšej opozície zo Smeru,“ informoval Fedák s tým, že chcú len dodržiavanie dohodnutých požiadaviek a memoránd z rokov 2011 a 2022.