TRNAVA. Na nezvyčajný prípad nás upozornil pán Milan (46) z Trnavy (celé meno máme v redakcii). Prednedávnom sa rozhodol predať svoju Škodu Octavia, ktorú vlastnil niekoľko rokov.
Pravidelne ju udržiaval, servisoval i absolvoval s ňou STK či emisné kontroly. Auto bolo vždy v poriadku, nemal s ním žiadne problémy.
O vozidlo prejavil záujem istý kupujúci, ktorý si ho osobne prišiel pozrieť k nemu domov. Po tom, čo si tľapli, si ho dotyčný chcel ešte preveriť prostredníctvom ŠPZ a VIN kódu auta cez overovací portál overenie-vozidla.sk.
Na Slovensku takýchto webových stránok funguje niekoľko, táto služba je spoplatnená, vyjde na približne dvadsať eur.
Prekvapivé informácie
Informácie o aute, ktoré mu po zaplatení poplatku zaslali, prekvapili oboch. Výsledok bol však ten, že potenciálny záujemca odskočil od ústnej dohody.
„Ja ako majiteľ auta poznám jeho stav, aké má nedostatky a nemám potrebu si to preverovať. Ale kupujúci si to overil, zaslali mu nepravdivé informácie a nakoniec z predaja cúvol,“ dodal Milan.

Boli tam informácie z poistnej udalosti, ktorá sa netýkala jeho vozidla, čoho dôkazom bol nesprávny dátum prvej registrácie, obsah a výkon motora, dokonca ani farba nesedela. Zároveň, pri tejto udalosti bol záznam najazdených kilometrov z iného vozidla, ktorý nesedel so stavom Milanovho auta.
„To mohlo vytvárať dojem, že som manipuloval s údajmi z tachometra, respektíve, že ho stočil. Súčasne táto platená služba neposkytla vo výpise záznamy o STK a EK z dvoch kontrol za posledné štyri roky,“ doplnil.
Na základe týchto informácií systém vyhodnotil auto ako podozrivé.
„Aj keď som dotyčnému vysvetľoval, že ide o chybné údaje, auto nekúpil a odišiel.“
Milan sa skontaktoval s portálom overenie-vozidla.sk, cez ktorý si jeho auto záujemca preveroval.
V obchodných podmienkach má spoločnosť napísané, že nezodpovedá za údaje, ktoré im poskytne tretia strana. Tým pádom nenesú ani žiadnu zodpovednosť za chybné informácie.