TRNAVA. Väčšina opýtaných Slovákov je po roku spokojná so zákazom parkovania na chodníkoch, ukázal to celoslovenský prieskum, ktorý vykonali na vzorke 1038 ľudí.
Tretina ľudí ju považuje za pozitívnu zmenu, ďalšia pätina ocenila, že chodníky sú voľnejšie pre chodcov. Za negatívum mnohí označili, že samosprávy nestihli zabezpečiť a označiť všetky parkovacie miesta.
Ako sa „ujala“ chodníková novela v Trnave, sme zisťovali priamo od náčelníka Mestskej polície Ivana Ranušu. Ten nám potvrdil, že od začiatku roka do polovice októbra zaevidovali takmer 500 prípadov jej porušenia.
„Mesto Trnava kontinuálne pristupuje k riešeniu organizácie statickej dopravy. Ich súčasťou je aj jasné vymedzenie prostredníctvom dopravného značenia, kde je na verejných priestranstvách možné parkovať. Dopravní inžinieri mesta sa s týmto problémom snažia vysporiadať tak, aby v jednotlivých územiach boli maximalizované počty parkovacích miest v súlade s predpismi,“ popísal Ranuša. Zachované musia byť aj dopravné koridory cyklistov či chodcov.

Sú prístupnejšie
S odstupom času ju zhodnotil pozitívne. „Chodníky patria chodcom, sú pre nich bezpečnejšie a lepšie prístupné, vrátane rodičov s kočíkmi či ľudí na vozíkoch. Tam, kde ešte nie je dopravným značením definované, kde je možné parkovať, je situácia komplikovanejšia, čo potvrdzuje správnosť tejto úpravy.“
Jestvuje podľa náčelníka niečo, s čím novela nerátala, prípadne, čo by ju mohlo vylepšiť? „Myslím, že novela je v poriadku. V lokalitách, kde nie je možné zabezpečiť parkovanie mimo chodníka, majú obce možnosť určiť dopravným značením parkovanie na chodníku alebo na jeho časti,“ skonštatoval.
Podľa náčelníka, najčastejšie ju šoféri nedodržujú na Vančurovej ulici a sídlisku Hliny.
Pokuta aj sto eur
Za nedovolené parkovanie na chodníku je možné uložiť pokutu 50 eur, v správnom konaní až do výšky 100 eur. Hliadky ju môžu riešiť aj prostredníctvom objektívnej zodpovednosti, vtedy môžu držiteľovi vozidla poslať pokutu do výšky 78 eur. „Pokiaľ je pokuta uhradená do 15 dní od doručenia rozkazu o uložení pokuty, držiteľ vozidla uhrádza sumu 52 eur. Priemerná výška pokuty je zhruba 20 eur,“ doplnil Ranuša.
Počet áut stúpa neustále stúpa. „Rovnako sa zahusťuje zástavba, pre mestá a obce je preto skutočne výzvou vytvárať dostatok parkovacích miest. Tento fakt zvyšuje ceny parkovného aj dopyt po garážach," uviedol Marek Choleva zo spoločnosti Gardeon, ktorá prieskum realizovala.
Zisťovali sme, či dopyt po garážach stúpol aj v Trnave či Piešťanoch. „Zvýšený dopyt po garážach neevidujeme, nakoľko ich v samotnom krajskom meste Trnave veľa nie je,“ zhrnul Tomáš Letovanec, konateľ realitnej kancelárie ImmoVia Trnava.