TRNAVA. Mnoho nakupujúcich v supermarketoch si nebalené pečivo vyberá bez použitia rukavíc či klieští.
Upozornil nás na to Trnavčan Ján Ušák, ktorý pravidelne prechádza reťazce všetkých značiek.
„Na skutočnosť som viackrát upozornil personál obchodov Lidl, Jednota, Billa a Kaufland. Všade mi potvrdili, že o častom nedodržiavaní hygienických predpisov kupujúcimi súvisiacich s nebalenými pekárenskými výrobkami vedia, ale nemajú dosť personálu na to, aby mohli vykonávať dôkladnú kontrolu dodržiavania predpisov. A vraj nedisciplinovaní zákazníci im škaredo nadávajú, keď ich upozornia,“ napísal Ušák.
Na podľa jeho slov na katastrofálny stav upozornil aj Štátnu veterinárnu a potravinovú správu.
„Odpovedali mi, že oni pri kontrolách nezistili žiadne nedostatky,“ dodal s tým, že ho zaujíma, prečo nemôže byť aj na Slovensku zavedený pultový predaj nebaleného pečiva.

„Zvýšenie nákladov obchodov? Radšej dám o pár centov za pečivo viac, aby som si kupoval čisté a zdravé pečivo bez choroboplodných zárodkov, zvyškov fekálií a moču z neumytých rúk nezodpovedných zákazníkov. Návrh na zmenu zákona o potravinách, ktorý by uložil obchodom povinnosť predávať nebalené pečivo výhradne formou pultového predaja, som poslal ministerstvám zdravotníctva a hospodárstva, tiež poslancom za Smer, Hlas a SaS. Nikto mi ani len neodpovedal,“ zhrnul Ušák.
Čo na to reťazce
Podľa zákona o potravinách je predávajúci povinný zabezpečiť hygienický predaj nebalených pekárskych výrobkov prostredníctvom technických prostriedkov a zariadení.
Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland, reagovala veľmi stručne na naše viaceré otázky. „Počas nakupovania nebaleného pečiva sa stretávame len v zanedbateľnej miere s nedisciplinovanosťou u zákazníkov. Taktiež sa nestretávame často ani s negatívnymi ohlasmi u zákazníkov pri ich upozornení,“ popísala Vargová. Všetci zamestnanci sú pritom poučení, ako postupovať, keď niečo také zaevidujú.
V článku sa ďalej dočítate...
- aké skúsenosti s tým majú ďalšie reťazce,
- čo zaevidovali kontrolóri,
- čo potenciálne hrozí pri nedodržiavaní predpisov,
- aké ochorenia sa môžu objaviť.
Na to, aby v najväčšej možnej miere predišli nepoužívaniu ochranných rukavíc pri manipulácii s potravinami, majú v Lidli niekoľko spôsobov.
Napríklad, vizuálnym označením viditeľných nápisov umiestnených zreteľne viditeľných miestach, ďalej, piktogramami umiestnenými v oblasti, kde je potrebné, aby pri manipulácii s pečivom používali rukavice.
Rátajú tam aj umiestnenie rukavíc na dostupné, viditeľné a ľahko prístupné miesta či zabezpečením, aby boli rukavice vždy k dispozícii a aby boli zásobníky rukavíc udržiavané a čisté.
„Čo sa týka personálu, všetci naši zamestnanci sú preškolení k ústretovému správaniu k zákazníkom a hygienickým požiadavkám. Teda aj náš personál môže zákazníkom pripomenúť, aby si rukavice nasadili,“ dodala Adriána Maštalircová za spoločnosť Lidl. Aj samotní zamestnanci pri manipulácii a pri vykladaní pečiva používajú hygienické rukavice.