TRNAVA. Súkromná stredná odborná škola Gos-Sk v Trnave, v ktorej sa vyučili desiatky čašníkov, kuchárov či servírok, po takmer dvadsiatich rokoch končí. Dôvodom je, že mesto má so svojimi pozemkami, na ktorých sa škola nachádza, vlastné plány.
Tento školský rok je definitívne posledným, vedenie bolo nútené požiadať ministerstvo školstva o vyradenie zo siete škôl. Žiakov umiestnil vo svojich stredných školách Trnavský samosprávny kraj (TTSK), nie všetci však zostali v Trnave.
V článku sa ďalej dočítate
- Kam sa podarilo umiestniť takmer tristo študentov,
- prečo niektorým žiakom nenašli miesto v Trnave,
- ako im kraj kompenzuje cestovné náklady
- koľko nových tried vzniklo
Nepredĺžili im zmluvu
„Mali sme s mestom zmluvu o výpožičke na 15 rokov, tá skončí na budúci rok. My sme už asi pred tromi rokmi žiadali o jej predĺženie na ďalšie obdobie, ale majetková komisia a potom aj mestské zastupiteľstvo nesúhlasili, pretože majú s pozemkami iný zámer,“ povedal riaditeľ školy Igor Šturdík.
Vedenie sa podľa agentúry Sita ani nepokúšalo nájsť iné priestory, generálna riaditeľka Gos-Sk Janka Hečková odpovedala, že skúšali všetko.
„Momentálne je veľa detí a všetky školy sú preplnené. Na nejaké nájomné by sme aj tak nemali, lebo aj keď sme súkromná škola, nevyberáme od žiakov žiadne poplatky,“ povedala Hečková.
Žiaci tak zostali na pleciach TTSK.

„Ak nám Regionálny úrady školskej správy a Štátna školská inšpekcia nariadi prijať týchto študentov, tak ako zriaďovateľ verejných stredných škôl máme túto povinnosť,“ zhrnul Stanislav Pravda, Riaditeľ odboru školstva Úradu TTSK. Doposiaľ však takéto nariadenie neevidujú, ale očakávajú ho už onedlho.
„Chceme byť pripravení ponúknuť riešenie, aby dôsledky zlých rozhodnutí zriaďovateľa súkromnej školy mali čo najmenší dopad na študentov a rodičov. Predsa len, v tomto prípade ide skoro o 300 študentov, ktorých bude treba umiestniť. To sa nedá zariadiť zo dňa na deň,“ dodal Pravda.