PIEŠŤANY. Neustále zvyšovanie cien energií, vojna na Ukrajine a zámer odstrihnúť sa od ruského plynu. Únia sa už niekoľko rokov snaží znížiť závislosť od fosílnych palív a prejsť k obnoviteľným zdrojom.
A to znamená rozvoj projektov v členských krajinách, v ktorých významnú úlohu zohráva aj využitie geotermálnej energie. Tá funguje na princípe rádioaktívneho rozpadu hornín a zvyškového tepla zeme, na Slovensku nie je žiadnou raritou.
Igor Slaninka zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra sa pred dvomi rokmi pre denník SME vyjadril, že približne tretina nášho územia, konkrétne viac ako 17-tisíc štvorcových kilometrov, spĺňa podmienky na jej využívanie. Dokopy ide o približne 31 geotermálnych útvarov a podzemných vôd.
Nevyužívame ich
Vhodné podmienky síce máme, dostatočne ich však vôbec nevyužívame. Z viac ako 230 existujúcich vrtov totiž funguje menej než polovica, aj to zväčša na účely kúpeľnej starostlivosti či ohrevu vody v akvaparkoch a na kúpaliskách.
Bolo by možné teplou vodou z liečivých prameňov v Piešťanoch využívať na vykurovanie či výrobu elektriny? Sú prekážkou iba peniaze? To, či sa v kúpeľnom meste rozbieha nejaký projekt, sme zisťovali priamo na radnici.

Jej hovorkyňa Veronika Bardíková nám odpísala, že sa v súčasnosti k danej téme nevie vyjadriť, odporučila nás na dva dokumenty, ktoré sú zverejnené aj na webstránke mesta. Ide o Koncepciu rozvoja mesta Piešťany v oblasti tepelnej energetiky. Je ešte z roku 2006 a geotermálnej energetike sa tam viac- menej venujú iba okrajovo, že jej využívanie bude postupne iba rásť a podobne.
Ďalším je pred pár rokmi vypracovaný Klimatický energetický plán s výhľadom do roku 2035, kde sa taktiež síce spomína geotermálna energia, ale opäť, nejde o nič konkrétne.
„Pre potenciálne využitie hlbších vôd prostredníctvom geotermálneho vrtu na vykurovanie sídlisk, je vhodné sledovať aktivity Prešovského samosprávneho kraja a Mesta Košice, ktoré realizujú pilotný projekt a na základe ich skúseností následne zvážiť prípravu podobného projektu,“ píše sa v pláne. Kde, ako a za čo, sa tam už nepomína
Je to možné?
Ďalšie informácie ohľadom využitia termálnych vôd v okolí kúpeľného mesta sme zisťovali od Pavla Tupého, generálneho riaditeľa Spoločnosti Envigeo, ktorá sa zameriava predovšetkým na geologické práce a práce v oblasti životného prostredia.
Je využitie termálnej vody na vykurovanie v Piešťanoch vôbec možné? „Ak hovoríme o existujúcich prameňoch, tak si myslím, že ich využitie na výrobu tepla pre kúpeľné mesto nie je ani hypoteticky možné a ani v budúcnosti sa to nezmení,“ povedal.
Dôvodom je najmä súčasná zákonná ochrana prírodných liečivých zdrojov a ich prioritné využitie pre liečebné, balneologické a rekreačné účely.