TRNAVA. Mesto Trnava prednedávnom zverejnilo na svojej webovej stránke informáciu o tom, že hľadajú aktívnych dôchodcov, ktorí by v rámci dobrovoľníckej činnosti pomáhali deťom bezpečne sa dostať do školy.
„Trnava má veľké množstvo škôl a je pre nás prioritou zabezpečiť pokrytie priechodov v čase dopravnej špičky. Aj vďaka vám by sme boli schopní byť takmer na všetkých a zvýšiť tak maximálne bezpečnosť v meste,“ píše sa na stránke.
Dotyčným záujemcom všetko vysvetlia a po zaškolení sa stanú asistentom prevencie Mestskej polície (MsP) Trnava.
Na sociálnych sieťach výzva zožala viaceré posmešné reakcie, takmer všetky sa točili o spoplatnenom parkovaní. „Seniori budú suplovať políciu a mestskí policajti budú "kešovať" parkovné,“ reagoval jeden z diskutujúcich.
Na margo aktuálneho stavu Mestskej polície v Trnave, ideálneho počtu zamestnancov i samotného parkovania sme sa už pýtali priamo náčelníka Ivana Ranušu.
Inšpiráciu ohľadom dôchodcov - dobrovoľníkov našiel v zahraničí. V prvom rade skúšajú, aký to bude mať ohlas.
„Kontaktovali sme aj riaditeľov základných a materských škôl, ktorí prostredníctvom svojich kanálov oslovia rodičov detí. Keď budeme vedieť, že potenciálny záujem existuje, budeme projektu dávať ďalšie kontúry,“ spresnil.

Vyššia bezpečnosť
Sľubujú si od neho zvýšenie bezpečnosti detí pri prechádzaní cez priechody vo frekventovaných časoch. Ambícia MsP posilniť dohľad nad nimi prostredníctvom dobrovoľníkov - dôchodcov ešte nemá presné kontúry, takže na niektoré otázky Ranuša nevedel odpovedať.
Zaujímalo nás napríklad, či sa dobrovoľníkom ujdú nejaké benefity, prípadne, lístok na obed.
To, koľko hodín z pracovného času zamestnáva hliadky MsP práve statická doprava štatisticky ani percentuálne vyčíslené nemajú. Počas minulých rokov platilo, že zhltne väčšinu ich času.
„Skutočnosť je zrejmá, čím viac regulovaných území, tým viac potrebnej kontroly zo strany mestskej polície,“ skonštatoval Ranuša. Pribudli nové rezidentské zóny, spoplatnené sú už aj sídliská.