Pod taktovkou slovenskej poľnohospodárskej skupiny SANAGRO vzniká v Leopoldove nová eko farma premenou klasickej konvenčnej farmy. Na ploche 960 hektárov sa na EKO FOOD FARM v Leopoldove, ako sa nová farma volá, pestujú plodiny v bio kvalite. Ide o pestrec mariánsky, ktorý je liečivou rastlinou, tekvica, potravinársky hrach či jačmeň jarný. Časť týchto plodín ostáva po zbere na Slovensku, niektoré putujú do zahraničia. Napríklad jačmeň pôjde do sladovní na Slovensku, tekvica poputuje do Rakúska a pestrec mariánsky ide na ďalšie spracovanie do Českej republiky.
„Hlavným prínosom takejto farmy je udržiavanie všetkej biodiverzity v pôde a zároveň produkovanie zdravých potravín vo vysokej kvalite,“ vysvetľuje Peter Kukan, regionálny riaditeľ spoločnosti SANAGRO pre Hlohovecký región. Spoločnosť totiž verí, že eko produkcia má na Slovensku zmysel, veľký potenciál a zároveň sa snaží o premenu klasických družstiev na moderné farmy. Vykročiť na cestu premeny z klasickej farmy na ekologickú však nie je jednoduché. Ide o finančne a aj časovo náročný proces.
„Novú farmu čaká dvojročné prechodné obdobie, ktoré je potrebné dodržať, aby z pôdy vyprchali všetky pesticídne a priemyselné látky z predchádzajúcej konvenčnej produkcie. Až potom sa z nej stane čisto ekologická farma,“ dodáva Peter Kukan. Biofarmy totiž musia dodržiavať prísne pravidlá, ktoré sa pravidelne kontrolujú.
Pestovatelia prechádzajú každý rok štátnymi kontrolami a zákazníckymi auditmi, aby neprišli o certifikát bioproducenta. Zároveň v tomto prípade investície spojené s premenou klasickej farmy na ekologickú predstavujú približne pol milióna eur. „Momentálne sme už investovali asi 300-tisíc eur na kúpu kolesových traktorov, do budúcna počítame s investíciou do strojov potrebných pri ekologickom pestovaní v objeme ďalších 250-tisíc eur, ďalšie náklady si vyžiada aj oprava skladových priestorov,“ vyčísľuje Peter Kukan.
Novovznikajúca EKO FOOD FARM v Leopoldove je v poradí treťou eko farmou spoločnosti SANAGRO. Po novom tak skupina obhospodaruje v rámci ekologického poľnohospodárstva bezmála 7-tisíc hektárov pôdy. Týmto sa zaraďuje medzi najväčšie spoločnosti na Slovensku v obhospodarovaní plochy využívanej na ekologickú produkciu.