TRNAVA. Ešte v roku 1964 usporiadal šachový klub Lokomotívy Trnava v Orolskej záhrade na bývalom hádzanárskom ihrisku za kinom Hviezda živý šach so všetkou potrebnou parádou.
Šachovú partiu hrali vtedy za stolíkom známe mená Puškáš – Marko, ich ťahy realizovali na veľkej šachovnici živí ľudia v kostýmoch. Boli tam aranžované súboje, streľba, výbuchy a podobné efekty. Malo to vtedy veľký úspech.

Šach bol v Trnave kedysi pojem, najväčšiu slávu zožal v 70. a 80. rokoch. Veľmajster Ľuboš Ftáčnik hovorí, že Trnava bola najlepšou šachovou adresou v Československu. Teraz tunajší klub bojuje o prežitie.
Trnavčan Ján Plachetka (79) bol prvým slovenským medzinárodným šachovým veľmajstrom. Zo súčasnej situácie je trocha sklamaný a úprimne verí, že sa to zmení.
„Slávne meno Lokomotívy by si zaslúžilo lepšie pokračovanie a chcem veriť, že sa niekto toho ujme. Lokomotíva ŽOS Trnava je jedna slávna značka, v šachu znamenala veľa. Veľmi by ma potešilo, keby sa podarilo nadviazať na našu slávnu éru,“ uviedol v telefonickom rozhovore.

Prepad záujmu pripisuje internetu
Lokomotíva Trnava hrá v súčasnosti 2. a 4. ligu, má tridsať členov, z toho takmer polovicu tvoria deti a mládež. „Záujem o šach išiel dolu kvôli nárastu možností športového a spoločenského vyžitia,“ skonštatoval Alexander Nicolini, predseda šachového klubu Lokomotíva Trnava.
Veľký podiel prepadu záujme pripisuje internetu. Pomôcť by podľa jeho slov mohla väčšia propagácia šachu, či už na základných školách formou záujmových krúžkov a súťaživosti medzi deťmi. „Šachový život v Lokomotíve Trnava pokračuje ďalej vo všetkom, čo nám umožňuje finančný rozpočet klubu,“ stroho dodal predseda klubu.
Trnavčan Ladislav Dubravský, ktorý bol dlhoročným funkcionárom Lokomotívy Trnava v časoch jej najväčšej slávy, tvrdí, že veľa vecí sa zmenilo.
„Klubom chýba finančné zázemie, bez ktorého to skrátka nejde. Chýba aj väčšia mediálna pozornosť, ktorá by hlavne deti viedla k tejto hre. Na internete sú síce obrovské možnosti, ale to vnímam ako kanál pre tých, ktorí už hrajú a už majú záujem. Mne osobne chýba šach na základných školách,“ popísal Dubravský, ktorý je autorom knihy 100 rokov šachu v Trnave.