Pre každého rodiča je dôležité, aby jeho dieťa rozvíjalo svoju kreativitu a umelecké schopnosti v príjemnom a podnetnom prostredí. Výtvarnou činnosťou sa dieťa naučí nielen pracovať s rôznymi výtvarnými materiálmi, ale aj podporuje svoju fantáziu a sebavyjadrenie. Každá hodina je pre nich nielen zábavou, ale aj príležitosťou objavovať nové spôsoby, ako vidieť a vnímať svet okolo seba.
O možnostiach ako využiť tvorivosť a radosť z umenia vašich drobcov priamo v srdci Trnavy sme sa rozprávali s riaditeľom Súkromnej základnej umeleckej školy MAKUKI Jánom Balážom.

V septembri sa všetko točí okolo začiatku školského roka a výberu krúžkov. Vy ste minulý rok založili súkromnú základnú umeleckú školu MAKUKI s výtvarným odborom, zároveň už niekoľko rokov funguje MAKUKI ateliér. Aká bola vaša motivácia na založenie novej umeleckej školy?
Počet kurzistov v MAKUKI ateliér nám každoročne stúpa a stáva sa nám, že pre vysokú obsadenosť nevieme nového záujemcu umiestniť do kurzu. Toto a moja obrovská chuť po novom dobrodružstve spojená s ďalšími víziami v oblasti formálneho vzdelávania ma motivovalo založiť zušku.
Aký zmysel má viesť deti k tvoreniu? Prečo je takéto vzdelávanie dôležité? Aká je motivácia detí a rodičov, ktorí k vám prihlásia dieťa?
Väčšina detí chodí do MAKUKI, pretože ich baví kresliť, maľovať, tvoriť, ale zároveň chodia aj na plávanie, futbal, jazdia na koňoch alebo robia bojové športy. A to je super, rozvíjajú sa tak vo viacerých oblastiach. Len zlomok detí v tom má úplne jasno od malička, že chcú byť umelcami, architektmi či dizajnérmi. Tvorba a umenie ich však učí, ako na situácie a podnety reagovať rôznymi kreatívnymi spôsobmi a kriticky ich vyhodnocovať. Práve táto zručnosť sa v súčasnosti ukazuje ako kľúčová, bez ohľadu na to, v akom profesnom odvetví sa v budúcnosti ocitnú.
Existuje veková hranica, kedy je najlepšie dieťa prihlásiť na výtvarný krúžok, prípadne kedy je už neskoro?
Neexistuje. Nikdy nie je príliš neskoro a nikdy nie je príliš skoro, ale vekovú hranicu máme, ktorú nám určuje zákon. V dejinách umenia je množstvo príkladov, kedy umelci s tvorbou začínali v neskoršom veku. Dôležitá je len motivácia a chuť vyjadriť sa pomocou umenia.
O umelcoch kolujú rôzne stereotypy, napr. že sú senzitívnejší, potvrdilo sa vám to vo vašej škole? Ako sa pracuje s týmito deťmi?
Všetci vieme byť veľmi citliví a zraniteľní. V MAKUKI však vytvárame bezpečné miesto, kde s akceptujúcim a otvoreným prístupom pracujeme s každým žiakom. Otvárame mu tak možnosti, ako sa bez strachu a slobodne vyjadriť cez tvorbu, rozhovory, diskusie alebo hodnotenie. V našej škole sa totiž aj deti podieľajú na hodnotení vyučovacieho procesu, rovnako ich zapájame do výberu tém, ktoré spracovávajú. Žiaci sú u nás aktívna súčasť školy, nielen jej "náplň".
Rodičia často investujú čas aj financie a potom im potomok oznámi, že už ho to nebaví a chce skončiť. Ako s tým pracovať ako rodič a ako s tým pracujete vy?
Pri tomto je dôležité si z pohľadu rodiča uvedomiť, že to nie je investícia do budúceho umelca, do budúceho architekta, do budúceho animátora, ale je to investícia do rozvoja dieťaťa a jeho zručností kreatívneho myslenia, kritického vyhodnocovania informácií, ktoré ma k dispozícii, schopnosti sebavyjadrenia a v neposlednom rade je to investícia do zážitkov. Úprimne, v MAKUKI sa nám to takmer nestáva. Skôr sme zvyknutí, že deti, ktoré prídu frustrované a znechutené z iných škôl u nás nachádzajú chuť tvoriť. Rodičia ich k nám prihlásia, že to chcú skúsiť ešte niekde inde. A my sa v nich snažíme znovu prebudiť lásku k umeniu a vášeň k tvorbe. Pretože naším heslom je: Hlavne nezhasnúť plameň. A preto je náš prístup ku každému žiakovi vysoko individuálny.
Je výtvarné vzdelanie finančne náročné? Je dostupné aj talentovaným deťom, ktorých rodičia nemajú také možnosti?
Súkromné základné umelecké školy môžu byť pre niekoho finančne nedostupné. V MAKUKI však máme sociálny program, ktorý umožňuje talentovaným deťom so slabším sociálnym zázemím, alebo deťom z vylúčených komunít navštevovať naše hodiny. Taktiež sme minulý rok odštartovali štipendijný program, cez ktorý vie dieťa dostať celý rok štúdia v SZUŠ MAKUKI úplne zadarmo.

Akú radu by ste dali rodičom pri výbere krúžku či umeleckej školy. Aké sú kritéria, nazvime to, správnej školy?
Dôsledne sa zoznámte s pedagógmi, ktorí budú vaše dieťa tvarovať. Každú školu tvoria práve ľudia. Potom si vypýtajte možnosť skúšobnej hodiny (alebo adaptačného obdobia) a keď vidíte, že sa vám dieťa vracia domov s iskričkami v očiach, tak je to dobré znamenie.
Aké kritériá musí spĺňať dieťa, aby sa mohlo navštevovať vašu školu?
Chuť tvoriť. My ho už potom vedieme k tomu, aby malo rado umenie a rozumelo tomu, ako vzniká, ako sa maľuje olejom či ryje do lina.
Spomeniete si na nejaký silný zážitok vo vašej škole?
Ako riaditeľ po každom polroku zavolám osobne všetkým našim rodičom, poďakujem im, že sú s nami a vypýtam si spätnú väzbu na našu prácu. Ich odpovede, to je pre mňa séria silných pozitívnych zážitkov a už teraz sa teším, keď im budem môcť zavolať znova.
Aké máte vízie do budúcna?
Pre deti aj rodičov okolo MAKUKI plánujeme viacero noviniek, od pravidelných výstav, cez vydávanie časopisu až po komunitný art festival. Nie všetko zvládneme rozbehnúť tento rok, ale naše súčasné aj plánované aktivity zameriavame na vytváranie komunity, ktorá má rada umenie a rešpektuje ho, aj keď mu niekedy nemusí rozumieť.
Momentálne prebieha zápis detí rôznych vekových kategórií a skúseností do SZUŠ MAKUKI. Vyučovanie je vedené skúsenými pedagógmi, ktorí dbajú na individuálny prístup k potrebám a záujmom každého dieťaťa.
Ak hľadáte pre svoje dieťa miesto, kde sa bude môcť slobodne rozvíjať a zažívať radosť z tvorby, zuška MAKUKI je správnou voľbou!
Prijímame nových žiakov do 15.9.2024!
- Adresa školy: KCT, Hlavná 17
- Viac informácií o SZUŠ MAKUKI nájdete na szus.makuki.sk alebo na FB školy / SZUŠ Makuki
- Prihlášku nájdete TU!