TRNAVA. Historická budova Prachárne v centre Trnavy roky chátrala. Po tom, ako ju v roku 2008 opustil jej posledný nájomca, zanechal po sebe, okrem kompletne zdevastovaného interiéru, aj astronomický dlh.
Pre starších Trnavčanov má budova nostalgický význam, a to pre legendárny Mliečny bar, kde podávali sladkú špecialitu- vtáčie mlieko.
Po viac ako 16 rokoch sa rozbieha jej kompletná obnova. Tú predbežne odhadli na 4,2 milióna eur. Samospráve sa podarilo získať z Plánu obnovy a odolnosti na obnovu tejto národnej kultúrnej pamiatky viac ako 2,3 milióna eur.

Práce sa rozbehli ešte na jar, trvať by mali viac ako jeden rok. Zatiaľ sa stihla odstrániť nevzhľadná prístavba z 90. rokov na bočnej strane a postupne sa murujú nové základné konštrukcie.
„V najväčšej miere sa robili búracie práce, búrali sa najmä steny, stropy, priečky, dverné otvory a ďalšie. Murovali sa nové steny, otvory a podobne. Momentálne sa montuje drevený trámový strop,“ informovala Veronika Majtánová, hovorkyňa mesta.
Viaceré praskliny
Vzhľadom na vek budovy, práce sa nezaobišli bez komplikácií. Išlo napríklad o praskliny v stenách a klenbách či nahnité povalové stropy, ktoré museli robotníci vymeniť. V najbližšom období sa budú montovať zdravotechnika, rozvody pre ústredné kúrenie, elektrický prúd a ďalšie. Robiť sa bude aj drevený krov strechy.
Po dokončení obnovy sa ráta v dolnej časti budovy s prenajímateľným priestorom pre kaviareň, respektíve, mliečny bar.
V nadzemných podlažiach majú byť priestory pre malé divadlo a zázemie pre Divadlo Jána Palárika, s ktorým Pracháreň susedí. Čo sa týka gastroprevádzky, mesto už uzavrelo prihlášky verejnej súťaže na prenájom priestorov.
Originalita i kvalita
Hľadajú nového nájomcu, ktorý by mal priniesť podľa samosprávy kvalitnú a zároveň cenovo dostupnú gastronómiu. Minimálne ročné nájomné stanovil na necelých 16 500 eur. Hodnotiť sa bude aj originalita a kvalita ponúkaného sortimentu, referencie nájomcu či vnútorný a vonkajší vizuál prevádzky.
Čo sa týka termínu dokončenia, avizovaný február 2025 je zrejme nereálny.
„Termín bude musieť byť z dôvodu už spomínaných nepredvídaných skutočností predĺžený a bude ešte predmetom rokovania,“ dodala Majtánová. Podľa informácií z mesta ho odhadli skôr na apríl.
Budova Prachárne pochádza z obdobia okolo roku 1500. Jej dnešný názov je odvodený od toho, že sa tam skladoval pušný prach a delové gule.
Približne pred sto rokmi ju Trnavčania volali Smékalov dom, pretože tam mal svoje priestory obchodník Smékal. Pamätným bol rok 1899, keď v ňom sídlila prevádzka koloniálu Smékal & syn a kedy došlo k mohutnému výbuchu chemikálií v pivnici. Zahynuli vtedy dve ženy a ťažkú ujmu na zdraví utrpelo desať hasičov. Pripomína to pamätná tabuľa v podchode domu.
Približne pred tridsiatimi rokmi dalo vtedajšie vedenie mesta Pracháreň zrekonštruovať, otvorili v nej niekoľko gastroprevádzok. Na posledného nájomcu však v dobrom isto spomínať nebudú. Po jeho odchode v roku 2008 v apartmánoch chýbali dvere, koberce, nábytok, v kúpeľniach zasa obklady, vane, záchody, umývadlá či kotol.
Celková škoda za zdevastované priestory a nezaplatené nájomné sa spolu s úrokom z omeškania vyšplhali na viac ako 90-tisíc eur. Prečo ich posledný nájomca takto zničil, je dodnes záhadou. Budovu spravoval vtedy TT-Komfort (súčasný Stefe Trnava), ktorý podnikol právne kroky, aby pohľadávku v celej výške vymohol.
Okresný súd v Trnave však uznesením zrušil konkurz na úpadcu pre nedostatok majetku. Pohľadávka sa tak stala nevymožiteľnou. Dlh po nájomcovi, ktorý sa vyšplhal na 73-tisíc eur, mestskí poslanci nakoniec odpísali. Posledné roky Pracháreň iba chátrala.
