TRNAVA. Obyvateľom Leteckej ulice v Trnave sa zo dňa na deň zmenil život. Zatiaľ, čo ešte donedávna po ulici prešlo za celý deň do dvadsať áut, teraz ich iba v priebehu jednej hodiny je aj desaťnásobne viac.
Dôvodom sú dopravné zmeny v tejto časti mesta, ktoré prednedávnom začali platiť. Po novom po nej jazdia autobusy hromadnej dopravy, ulica je zjednosmernená smerom na sídlisko, čo znamená, že takmer všetci ľudia z neho jazdia tadiaľ domov.
V priamom prenose
V pondelok (6. augusta) prišla do Trnavy Slovenská televízia, Podľa domácich bolo komické, že ešte v ten deň, keď nakrúcali reportáž, pribudli na ulici dopravné značky upozorňujúce na jamy, ktoré sú dôsledkom hustej premávky. Na druhý deň prišli robotníci a najväčšie jamy zaliali asfaltom.
Obyvateľom iba pred pár dňami adresovali z mesta odpoveď na ich sťažnosť. Tá mala viacero bodov, Róbert Mucuta z Leteckej nám ju poskytol k nahliadnutiu.
S presmerovaním linky MAD radnica súhlasila, návrh už prekonzultovali s odborom dopravy a bude realizovaný. Kedy a kadiaľ bude viesť, to sa v stanovisku neuvádza. Súhlasia aj s dopravnou značkou - obytná zóna, po ktorej môžu jazdiť autá rýchlosťou iba 20 kilometrov za hodinu.
S vyznačením parkovacích miest na chodníkoch samospráva nesúhlasila, obáva sa o bezpečnosť chodcov v takom prípade. Domáci ešte požadovali aj vyznačenie miest mimo výjazdov z nehnuteľností. Radnica uviedla, že môže premaľovať takzvaný parkovací pás na klasické parkovacie boxy, upozorňuje však na reálne zníženie počtu miest.
Ľudia ešte chceli zakázať prejazd cez Leteckú, čo označila radnica za nekontrolovateľné, bez možnosti zabezpečiť dodržiavanie.
Idú ďalej
Domáci označili odpoveď mesta síce za diplomatickú, ale nič hovoriacu. „Áno, je pekné, že s nami súhlasia, ale časový horizont zmien, o ňom sa už nepíše nič. Kam presmerujú autobusy, kam zasa zvyšok dopravy. Tá situácia na ulici je zo dňa na deň horšia. Reálne nám klesli ceny nehnuteľností o tisíce eur, stav ulice degraduje, nebola stavaná na takú záťaž,“ povedal Mucuta.
Ako pokračoval ďalej, je podľa neho komické, že deň po natáčaní reportáže sem prídu robotníci a idú riešiť jamy. „To nám doteraz nikto neveril? To sem musí prísť televízia, aby sa niečo začalo robiť? Aj značky upozorňujúce na prekážky na ceste, osadili až po reportáži,“ dodal Mucuta.
Mestu adresovali aj žiadosť o zaslanie informácií ohľadom podložia Leteckej, či je vôbec stavaná na takú záťaž. „Je tu betónový podklad, na ktorom je asfalt. Ten je už na viacerých miestach popraskaný, poškodený je aj podkladový betón. Sú tu viaceré jamy, obnažilo sa tam aj potrubie. Degraduje to veľmi rýchlo,“ doplnil.
Pravidelne merajú počet áut, ktoré ulicou prejdú. Svoje počty a časy si ďalší obyvateľ ulice Marián Barcaj zapisuje. Posledný má z 2. augusta, autá rátal medzi pol siedmou a ôsmou ráno. Podľa jeho zistení za ten čas prešlo 210 osobných vozidiel, štyri dodávky, tri autobusy, dva motocykle a jeden nákladiak.
Ak sa mesto nebude našimi pádnymi argumentmi zaoberať, plánujeme sa brániť súdnou cestou. Nevylučujeme ani legálne formy protestu prostredníctvom blokovania dopravy. Skrátka, tu sa nedá teraz žiť,“ povedal už dávnejšie Mucuta.
Zjednosmernenie premávky na Leteckej bol podľa radnice nevyhnutný krok na legalizáciu parkovacích miest. Na obojsmernej komunikácii musí ostať aspoň šesť metrov voľného priestoru od zaparkovaného auta, čo bolo problematické na celej Kopánke, pretože väčšina týchto ulíc má šírku len 6 až 7 metrov.
S otázkami sme sa obrátili na radnicu, reagovala stanoviskom. "Na sťažnosť obyvateľov Leteckej bolo odpovedané a zo siedmych bodov sme na päť reagovali súhlasným stanoviskom. Išlo najmä o zníženie rýchlosti, vybudovanie obytnej zóny, inštaláciu retardérov a podobne. Čo sa týka zvýšeného tranzitu, ide o dočasný stav a v blízkej budúcnosti sa množstvo áut na ulici zredukuje a s dopravcom rokujeme i o presmerovaní autobusov," uvádza sa v stanovisku mesta.
Na margo opravy cesty, ktorá je po niekoľkých týždňoch záťaže riadne poznačená, odpovedali vyhýbavo. "Samozrejme, že by sme boli radi, ak sme mali v meste zrekonštruované všetky cesty. Vieme však, že štát opäť krátil podielové dane a všetky mestá sa musia s touto situáciou vysporiadať. Napriek tomu sme za posledný rok zrekonštruovali takmer štyri kilometre ciest za niekoľko miliónov eur."
Čo sa týka Leteckej, ani jej technický stav a ani počet prejazdov nie je podľa samosprávy kritický. "Máme v meste cesty, ktoré majú vyššiu prioritu rekonštrukcie. Každý rok obnovujeme rôzne komunikácie v meste a mestská časť Sever nie je výnimkou," odpovedali z mesta.
