Prvé ročníky sa uskutočnili v záhrade Domu hudby Mikuláša Schneidera-Trnavského, neskôr sa presťahoval do amfiteátra, teraz si ho mohli všetci nadšenci vychutnať na viacerých miestach.
V poradí už 21. ročník Trnavského jazzyku splnil do bodky, čo sľúbil. Nielen Trnavčania si od 15. do 19. júla mohli užiť poriadnu porciu džezu.
O tom, ako dopadol, ako ho zhodnotili svetové hviezdy tohto žánru a kedy sa začne s prípravami na ďalší nám porozprával riaditeľ festivalu PETER CAGALA.

Je po festivale, ako by ste zhodnotili tohtoročný Jazzyk?
Ako vydarený. Podarilo sa nám pritiahnuť do Trnavy skvelého gitaristu Marka Lettieriho, ktorý hral na Slovensku po prvýkrát a jeho koncert na Nádvorí bol vypredaný. Zožal niekoľko standing ovations a koncert predĺžil o ďalšiu pol hodinu.
Mnohí fanúšikovia sa s ním fotili, podpisovali si jeho albumy. Úspešný bol aj koncert v stredu, kedy hral izraelský kontrabasista Adam Ben Ezra aj s kubánskym bubeníkom. Ani tu nám nezostal jediný voľný lístok, všetky miesta boli obsadené.
Čo ostatné koncerty? Mali rovnaký úspech?
Aj ostatné koncerty mali veľmi dobrú návštevnosť. Závan orientu priniesol azerbajdžanský klavirista Isfar Sarabski, ktorý pricestoval až z Baku a okrem majstrovského klavíra znel Nádvorím aj citarový nástroj TAR. Aj o tom je Trnavský Jazzyk, vždy dokáže prekvapiť.
Zrazu na malom trnavskom námestíčku hrá hviezda svetového formátu. Tešíme sa, že na festival zablúdili aj ľudia, ktorí nie sú práve skalnými fanúšikmi tohto žánru, ale prišli sem objavovať a hľadať novú hudbu.
Možno Trnavu označiť vďaka festivalu za mesto džezu?
To by bolo síce krásne, ale zatiaľ ide o odvážne tvrdenie. Môžeme ale povedať, že tým, že je Jazzyk pevne v dramaturgii mesta už 21 rokov, ľudia v Trnave vnímajú tieto koncerty ako niečo prirodzené, na čo sa neboja prísť, zažiť ich a užiť si ich len tak v pondelok po práci s priateľmi, rodinou a dokonca „pribalili“ na večer aj deti.
Je fascinujúce vidieť, ako sa päťročné ratolesti bavia na Ben Ezrovi, tancujú, behajú a vnímajú tento žáner, ktorý by možno niekto vyhodnotil, že je to pre nich ešte skoro.
Robili sme tiež po koncerte malý online prieskum a viac ako polovica opýtaných nám odpovedala, že víta na Jazzyku koncerty neznámych interpretov, lebo festivalu ako značke verí, čo je pre nás ako organizátorov skvelé zistenie.
Čo povedali na festival jeho najväčšie hviezdy?
Boli milo prekvapené z profesionality organizačného tímu. Veľmi sa im páčil priestor Nádvoria, pozitívne hodnotili atmosféru a vysoko vyzdvihli technickú kvalitu aparátu a zvuku. Ako zhodnotil Lettieri na zvukovej skúške: „Kiež by mali takúto techniku a zvuk aj ostatné zastávky na ich európskom turné”.
Kto zožal najväčší úspech?
Jednoznačne to bol Mark Lettieri.
Kedysi býval Jazzyk iba v záhrade Domu hudby, potom v Mestskom amfiteátri, teraz bol na pešej zóne pred radnicou a na Nádvorí. Prečo ste sa tak rozhodli?
Jazzyk zmenil už niekoľko miest, čo je asi prirodzené, že za 21 rokov nastáva nejaký vývoj. Každý rok hľadáme ideálny model. Chceme, aby ľudia vnímali džez ako súčasť letnej ponuky a preto sa deje aj priamo na ulici, kde nie je žiadna bariéra a ľudia si ho môžu užiť len tak cestou z kúpaliska. Zároveň nám záleží, aby Jazzyk prinášal veľké a silné mená.
Predošlé ročníky sa nám podarilo do Trnavy dotiahnuť také mená ako Avishai Cohen, Dhafer Youssef, Aaron Parks, John Cowherd, Trilok Gurtu, Jazzanova, Adam Bałdych, Anna Maria Jopek, Lost Tribe, Richard Bona či Mike Stern. Väčšinou sme tieto hviezdy umiestnili do amfiteátra, torý má kapacitu viac ako 1400 miest, čo bola každý rok výzva naplniť a nie vždy sa to úplne podarilo, preto sme si povedali, že tento rok skúsime iný koncept.