TRNAVA. Smutná správa zasiahla celú šachovú obec na Slovensku, vo veku 77 rokov zomrel veľký trnavský šachista a medzinárodný majster Ján Báňas.
Familiárne mu všetci hovorili Janko, narodil sa síce v Nitre (3. júna 1947) a na začiatku šachovo pôsobil v Tlmačoch, ale jeho život je už od roku 1979 úzko spojený s Trnavou a šachovým klubom Lokomotíva ŽOS Trnava.
Vyštudovaný inžinier ekonómie zanechal v československom a neskôr v slovenskom šachu nezmazateľnú stopu.

Pôsobil doma i v zahraničí
Pôsobi v ŠK Tlmače, Lokomotíve ŽOS Trnava a Slovane Bratislava. Za Lokomotívu hrával v rokoch 1981 – 1990. Pôsobil aj v zahraničí, v kluboch Slavoj Vyšehrad, Sokol Kolín, Vasas Budapešť, ďalej v kluboch v Rakúsku i Chorvátsku.
Báňas bol majstrom Slovenska z rokov 1985 a 1999, v roku 1993 skončil druhý. Vyhral turnaj v Odense 1993, Open Slovan 2001, bol druhý na turnaji Porabka 1986, tretí na Imperia Open 2005, ďalej, v maďarskom meste Zalaegerszeg v roku 1980 sa umiestnil na prvom mieste. Úspechov však dosiahol oveľa viac.
"Jeho rating osciloval okolo 2400, najvyšší dosiahnutý bol 2425. V roku 2001 na pohári EÚ družstiev porazil 10-ročného Magnusa Carlsena. Často robil kapitána alebo trénera reprezentačných družstiev, napríklad, mužov na olympiádach v Moskve 1994, Jerevane 1996, Istanbule 2000, Mallorke 2004 a Drážďanoch 2008," informoval Ladislav Dubravský z Trnavy, bývalý predseda šachového klubu Lokomotíva Trnava.
Okrem iného bol Báňas aj trénerom mužov Líbye v roku 1982.
Zastupoval Slovensko na 3 kongresoch FIDE. Dvakrát reprezentoval našu krajinu na Mitropa Cup.

O šachu písal aj prekladal. Z chorvátštiny preložil Kovačevičove Pešiakové a jazdcové koncovky. Tieto znalosti a kontakty využíval aj vo funkcii veľvyslanca Slovenska v Chorvátsku, v ktorej pôsobil v rokoch 2005 až 2008. Ovládal aktívne viacero jazykov, predovšetkým, anglický, ruský, srbochorvátsky a nemecký. K jeho záľubám patrila šachová literatúra, novinárska práca a prekladateľstvo.
Presťahoval sa do Trnavy
"Do trnavskej Lokomotívy prišiel v roku 1981 zároveň sa presťahoval do Trnavy, kde žil až do svojej smrti. Treba však povedať, že pre klub pracoval aktívne už pred rokom 1979 ( v roku 1979 sa uskutočnil prvý ročník slávneho festivalu Tirnavia), keď pomáhal pri zabezpečovaní medzinárodnej účasti hráčov, aby mohol turnaj získať punc medzinárodný a veľmajstrovský," dodal Dubravský.
Pracoval v ŽOS Trnava – materskej firme šachového klubu a do svojej smrti žil v Trnave. Jeho prínos pre šachový klub bol obrovský. Bol trénerom, kapitánom a zároveň hráčom A družstva, s ktorým v roku 1986 získal titul majstra Československa v súťaži družstiev mužov.
Nikdy neľutoval
Bol pravidelným účastníkom súťaží družstiev a jednotlivcov i šachového turnaja Tirnavia. "Zúčastňoval sa organizačnej práce v klube, istý čas pracoval na plný úväzok aj ako tajomník šachového klubu a dá sa povedať, že toto všetko uprednostnil pred cestou za veľmajstrovským titulom, ktorý je snom každého hráča jeho úrovne," povedal Dubravský s tým, že toto svoje rozhodnutie nikdy neoľutoval.

Ku koncu života sa rozhodol znova hrať šach za Lokomotívu Trnava. K jeho charakteristickým vlastnostiam patrili okrem iného výrazná pedantnosť a zmysel pre serióznosť a spravodlivosť. Česť jeho pamiatke