TRNAVA. Tropické počasie nad 30 stupňov Celzia núti ľudí v mestách hľadať akúkoľvek formu osvieženia. Mnohí, najmä deti, nepohrdnú ani chvíľkovým schladením vo fontánach, často sme svedkami, že sa v nich kúpu, prípadne cez ňu prebiehajú v snahe nechať sa ošpliechať vodou. Zisťovali sme, či jej kvalitu aj niekto kontroluje.
Okrasné i na osvieženie
V Trnave sú pitné fontány, hmlové trysky, okrasné a pochôdzne fontány. Na ochladenie sú určené hmlové trysky či pochôdzne fontány. Tie nájdete v Univerzitnom parčíku na Hornopotočnej ulici, na Hlavnej ako súčasť Kráľovskej fontány či v kompletne prerobenom Ružovom parku. „Tieto fontány sú skvelé na osvieženie sa, pretože je možné voľne sa pohybovať pomedzi vytryskujúce pramene vody,“ informuje radnica na svojom webe.
Okrasné fontány, napríklad, tie v Ružovom parku či Kráľovská fontána na pešej zóne však nie sú určené na kúpanie a platí tu zákaz.
„Dno týchto okrasných fontán, ktoré svojim tvarom môžu pripomínať napustený bazén, je klzký a obsahuje technológiu trysiek a svetiel. Kúpať sa v nich je nebezpečné, pretože môže ľahko dôjsť k úrazu, alebo k poškodeniu technológie fontány,“ varuje mesto. Aj vstup do pochôdznych fontán je iba na vlastné nebezpečenstvo.
Čo na to hygienici
Od hygienikov sme zisťovali, kto kontroluje kvalitu vody a či je vôbec vhodná na ovlaženie.
Na úvod nás hneď upozornili, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave (RÚVZ TT) nevykonáva štátny dozor nad prevádzkovaním okrasných, striekacích či iných fontán. Za ich prevádzku a kvalitu vody je zodpovedný prevádzkovateľ, ktorý by mal pre verejnosť na viditeľnom mieste zverejniť oznam, či je voda pitná alebo nie a zároveň aj pokyny správania sa osôb v jej blízkosti. Ide napríklad o zákazy, či už vstupu do vody, kúpanie sa, pitie a podobne.
Voda vo fontáne nie je vodou určenou na kúpanie pre verejnosť, ktorá by mala spĺňať podmienky a požiadavky podľa konkrétnej vyhlášky o požiadavkách na kvalitu vody