TRNAVA. Deň otvorených dverí na zrúcanine Katarínka bude aj v tomto roku v tradičnom termíne 5. júla. Ten tohtoročný pripomenie 30 rokov od začiatku dobrovoľníckeho projektu záchrany tohto miesta pred definitívnym zánikom. Ruiny Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej v lese pri Dechticiach v okrese Trnava upútali v roku 1994 vtedajšieho študenta Petra Hercega.
O rok neskôr už zorganizoval prvých dobrovoľníkov, ktorí bez nároku na odmenu začali s čistením areálu. V ďalších rokoch zabezpečovali statiku, konzervovali múry, murovali, kresali trámy, iniciovali archeologické výskumy a objavovali nové priestory v podzemí. Za tri desaťročia sa na Katarínke vystriedalo počas letných prázdnin viac ako 2000 dobrovoľníkov.
Program na Katarínke v piatok otvorí svätá omša, nasledovať bude divadlo, tvorivé dielne pre deti, bude možnosť vystúpiť na vyhliadkovú vežu, ktorá vznikla z veže bývalého kostola. Budú taktiež prehliadky celého areálu. Organizátori sa postarali aj o občerstvenie. Starší môžu využiť kyvadlovú dopravu z parkoviska pod lesom.
Kláštor Katarínka má štyristo rokov, jeho zakladaciu listinu podpísal gróf Krištof Erdődy 21. decembra roku 1618 v priestoroch kaštieľa v Chtelnici. Františkánom daroval tiež pozemky na sad, záhradu a rybníky.

V 17. a 18. storočí býval kláštor cieľom veľkých pútí, na ktoré chodili tisícky veriacich z Trnavy a okolia. Kláštor svojím dekrétom v roku 1786 zrušil cisár Jozef II. Mnísi ho museli opustiť a odsťahovať sa do Trnavy. Niektoré oltáre skončili v Jablonici, knihy v okolitých farnostiach, archív si vzala Uhorská komora. Opustený kláštor sa postupne začal meniť na ruiny. Obrat nastal zásluhou dobrovoľníkov až v roku 1994.
Dnes je Katarínka vyhľadávaným miestom turistov. Trnavský samosprávny kraj plánuje v tomto roku vyasfaltovať časť cesty, ktorá vedie k tejto pamiatke.