TRNAVA. Pondelková tragická nehoda otriasla Slovenskom, dvaja hasiči prišli o život pri likvidovaní požiaru osobného vozidla na diaľnici D1 neďaleko Hornej Stredy.
Hustý dym bolo vidno už z diaľky, na mieste boli hasičské a policajné vozidlá s majákmi. Vodič kamiónu si zrejme nič nevšimol.
Koncom januára v plnej rýchlosti narazil do cestárskeho vozidla na D1 za Trnavou kamionista z Bosny a Hercegoviny . Riadne označené vozidlo tam robilo údržbu, jasne blikalo aj so šípkami. Nehodu vtedy zachytila aj kamera, zo záznamu vidno, že vodič vôbec nereagoval na smerovú šípku umiestnenú na cestárskom vozidle.
Nasledoval silný náraz do zadnej časti nákladného auta, vodič kamiónu zomrel na mieste.
Prečo nereagujú?
Čo je príčinou týchto fatálnych zlyhaní? Spýtali sme sa profesionálneho kamionistu z povolania i dopravného analytika.
Martin (57) sa živí ako kamionista viac ako 35 rokov, posledných 22 jazdí každý týždeň do Nemecka, Holandska a ďalších štátov západnej Európy. Svoje meno si prial ponechať v anonymite.
Zaujímalo nás, ako sa dá nevšimnúť jasná prekážka na diaľnici. Hrajú sa šoféri s telefónmi, pozerajú filmy alebo čítajú noviny? Martin pripustil, že nájdu sa aj takí.

„Osobne si myslím, že za takýmito nehodami je nepozornosť šoféra, ktorý sa nevenuje riadeniu, pretože má rôzne asistenčné služby a vymoženosti, vďaka ktorým nesleduje, čo sa deje pred ním. Spolieha sa na techniku,“ uviedol Martin.
Podobných nehôd vidí každý týždeň na európskych diaľniciach veľa. Kolóna vozidiel, spomaľovací pruh a nejaký kamión, prípadne, osobné vozidlo, to do nich bez brzdenia napáli.
Najbezpečnejšie cesty
Dopravný analytik Jozef Drahovský tvrdí, že diaľnice sú podľa štatistík v počte úmrtí na počet jej kilometrov o triedu bezpečnejšie ako bežné cesty.
Pripustil však, že sa tu stávajú na prvý pohľad nepochopiteľné nehody, kedy sa profesionálni vodiči bez spolujazdcov dostanú do stavu, že vnímanie diania pred sebou sa špecificky zmení a v plnej rýchlosti bez brzdenia, alebo s brzdením na poslednú chvíľu, narazia do označených prekážok či do posledného vozidla v kolóne.

„Ide o psychický problém. Vodič sa dostane do stavu, že má otvorené oči, krúti volantom tak ako zatáča jazdný pruh, udržuje vzdialenosť za iným vozidlom pri jazde v kolóne kamiónov. Ak je na čele kolóny, tak podvedome, alebo na základe obmedzovača rýchlosti, dodržuje maximálnu povolenú rýchlosť, ale nereaguje na neočakávané prekážky, aj keď sú zreteľne a včas označené,“ povedal Drahovský.
Určite nespia, podľa analytika sú v akomsi tranze. „Keď vodiči zaspia, tak zídu z cesty a havarujú. Ale tu ide o stav, v ktorom pozerajú pred seba, reagujú na zákruty, držia sa vo svojom jazdnom pruhu, ale nevnímajú neočakávané prekážky.“
Stáva sa aj to, že robia inú činnosť a pozabudnú sa pri nej. „Vtedy dochádza k tomu, že vozidlo nečakane opustí jazdný pruh. Najčastejšie spozornejú, až keď kolesom prejdú po akustickej čiare alebo započujú trúbenie iného vozidla,“ skonštatoval analytik.
Tragických nehôd pribúda
Počet tragických nehôd rapídne rastie, v Trnavskom kraji narástali už od začiatku roka 21 obetí, počas posledného víkendu evidujú až štyri.
„Je to vysoké číslo. Sú nehody spôsobené technickým stavom vozidiel, napríklad defekt pri plnej rýchlosti a následne neovládateľné vozidlo, ale tie sa vyskytujú menej, než chyby vodičov z nepozornosti,“ uviedol.
Za najčastejšiu príčinu dopravných nehôd označil neplnenie si základných povinností vodiča. Samotná rýchlosť je problém až vtedy, keď sa mení na deformačnú energiu.
Mladí a neskúsení šoféri sú čoraz odvážnejší, rýchle autá sú cenovo dostupnejšie. Mnohé tragické nehody majú spoločných menovateľov.
„Áno, mladí sú odvážnejší, ale hlavne neskúsení v krízových situáciách. Kombinácia silného auta a chuti vodiča predviesť sa pred rovesníkmi býva často tragická,“ pripustil Drahovský.
Čo odporúča
V každom prípade, bude sa s tým musieť niečo robiť, čísla sú už alarmujúce. Čo by Drahovský odporučil?
„Treba kontrolovať a v prípade nekonania, nahradiť ten komponent v doprave, ktorý najčastejšie zlyháva. A ním je vodič. Nové auta už majú asistenta jazdy v jazdných pruhoch, ktorý udrží vozidlo vo svojom jazdnom pruhu a adaptívny tempomat, ktorý nielen udržuje bezpečný odstup od predchádzajúceho vozidla, ale aj zastaví vozidlo pred prekážkou. Druhá vec je, že vodiči, ktorí majú takto vybavené vozidlá, vypínajú uvedené zariadenia, lebo nevedia s nimi jazdiť. V autoškolách aj v praxi chýba vzdelávanie na nové technológie,“ myslí si.
Ako ďalej pokračoval, pre väčšiu ochranu cestárov a záchranárov na cestách by nemali byť len riadne označení, ale vybavení aj prenosnými spomaľovacími pásmi umiestnenými v dostatočnej vzdialenosti v jazdnom pruhu tak, aby spôsobili nadhodenie vozidla a precitnutie vodiča, ktorý možno začne brzdiť.
„Polícia môže a aj kontroluje vozidlá, najmä rýchlosť. Lenže treba si uvedomiť, že tieto nehody nie sú následkom prekročenia maximálnej povolenej rýchlosti,“ povedal na záver Drahovský.
Polícia bude aj v súvislosti s nedávnymi tragickými nehodami, vykonávať v jednotlivých okresoch Trnavského kraja viaceré dopravno-bezpečnostné akcie zamerané na kontrolu dodržiavania pravidiel cestnej premávky, a to najmä na dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti. "Pozornosť budú však policajti venovať nielen samotným vodičom, ale aj nemotorovým účastníkom premávky," uviedla Zlatica Antalová, krajská hovorkyňa polície.