TRNAVA. Ročne ju navštívi približne 20 tisíc ľudí z celého Slovenska, má jeden z najväčších ďalekohľadov na Slovensku. Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci oslávila pred dvomi rokmi okrúhle 50. jubileum, tento rok ju čaká ďalšia obnova.
Kraj plánuje preinvestovať dva milióny eur, označil ju za jeden z top projektov tohto roka.
Náročná investícia, idú postupne
Pokračovať sa bude v rekonštrukcii objektu hvezdárne a modernizácii priestorov, rozbehnúť chcú aj výstavbu nového návštevníckeho centra.
Župan Jozef Viskupič sa už dávnejšie vyjadril, že z nej chcú jedno z najmodernejších astronomických pracovísk v strednej Európe.
Doteraz sa trnavskej župe, ako zriaďovateľovi, podarilo zo svojho rozpočtu zabezpečiť opravy troch striech na hlavných budovách, kompletnou obnovou prešli aj vnútorné priestory kupoly hlavného ďalekohľadu, vybudovali sa areálové schody k nej, vznikol aj nový parčík, ktorý slúži ako oddychová zóna pre návštevníkov.
„Tento rok máme v pláne urobiť nadstavbu vstupnej časti planetária, taktiež uskutočniť jeho celkovú rekonštrukciu a obnovu administratívnej časti. Po nich sa bude pracovať aj na vzájomnom prepojení týchto dvoch objektov, čím vznikne nové návštevníckej centrum,“ povedal Peter Kadlic, riaditeľ Odboru kultúry a športu Úradu TTSK.
Momentálne už majú v rukách všetky potrebné povolenia, čaká sa ešte na schválenie žiadosti o financovanie z európskych fondov v Rade partnerstva. Práce by sa mali rozbehnúť ihneď po získaní dotácie.

S projektom nového návštevníckeho centra by radi začali ešte tento rok, chcú sfinalizovať verejné obstarávanie a začať so stavebnými prácami. Ich ukončenie by bolo reálne v budúcom roku.
„Nové centrum bude prvým kontaktným bodom návštevníka hvezdárne, kde získa informácie o ponuke aktivít a bude nasmerovaný na premietanie v planetáriu, pozorovanie vo hvezdárni, alebo do pavilónu vedy a techniky, ktorý vznikne rekonštrukciou administratívnej časti a bude slúžiť na popularizáciu vedy, techniky a prírodných vied,“ dodal Kadlic.
Budú pokračovať ďalej
Rekonštrukcia by mala v budúcnosti pokračovať rozšírením práve tohto pavilónu, v pláne je výstavba kongresového centra, vyhliadkovej kaviarne a astronomického parku.
Súčasťou projektu má byť aj nová prístupová cesta spolu so záchytným parkoviskom, napojiť ju chcú na jestvujúcu sieť cyklochodníkov.
Treba spomenúť, že ide už o dlhodobé plány, ktorých realizácia bude priamo závislá od získania peňazí z eurofondov.
Okrem stavebných prác plánujú investovať aj do vybavenia.
„Prioritou bude vybavenie slúžiace na modernú a atraktívnu popularizáciu astronómie, vedy a techniky a prírodných vied. Nechceme zanedbať ani vedeckú a výskumnú činnosť hvezdárne a planetária,“ zhrnul riaditeľ.
Nové kupoly
V rámci rozvoja odbornej práce by mali pribudnúť tri nové kupoly s prístrojovým vybavením určených na výskum zmien jasnosti premenných hviezd, získavanie hviezdnych spektier a astrofotografiu Slnka, planét, hmlovín a galaxií.
Zaujímavosťou hvezdárne je hlavný ďalekohľad je typu Cassegrain, ktorý je jedným z troch najväčších na Slovensku.

Ďalekohľad je v prevádzke od roku 1983, zaoberá sa výskumom svetelných zmien jasnosti vybuchujúcich hviezd a takisto planét mimo našej Slnečnej sústavy, takzvaných extrasolárnych systémov.
Má na konte prvý novodobý objav slovenských premenných hviezd, čím sa hvezdáreň a planetárium v Hlohovci natrvalo zapísala do histórie astrofyzikálneho výskumu na Slovensku.
„Tieto takzvané zákrytové dvojhviezdy sa podarilo objaviť v rokoch 2004 – 2005 výskumnému tímu pod vedením Karola Petríka s vtedajšími študentami astrofyziky Marekom Chrastinom a Gabrielom Szászom. Päť premenných hviezd sa nachádza v súhvezdiach Pegas a Šíp,“ doplnil Kadlic.
Ako ďalej pokračoval, niektoré z nich majú zvláštny, eliptický tvar a dokonca sa aj navzájom dotýkajú. Ich štúdium umožňuje vedcom lepšie pochopiť jednotlivé vývojové štádiá hviezd, ako aj spôsoby prenosu hmoty v ich medzihviezdnom priestore.

Stavebný ruch by sa mal rozbehnúť už na jeseň, dovtedy bude hvezdáreň a planetárium fungovať bez obmedzení. V súčasnsti sa zameriava na osvetovú a vzdelávaciu činnosť, ročne ju navštívi takmer 20 tisíc návštevníkov. Vo hvezdárni rozvíja činnosť Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV.
Nápad postaviť hvezdáreň v Hlohovci vznikol ešte v 50. tokoch minulého storočia, dôvodom bol veľký úspech ľudstva, išlo o vypustenie prvej umelej družice Zeme v roku 1957.
O hvezdárni v Hlohovci
Hvezdáreň bola založená 1. januára 1972 ako Krajská hvezdáreň v Hlohovci pre vtedajší rozsiahly Západoslovenský kraj, ktorý zahŕňal dnešný Bratislavský, Trnavský, Nitriansky a časť Trenčianskeho kraja. Jej vzniku predchádzalo 18-ročné úsilie členov astronomického krúžku a vznik ľudovej hvezdárne s veľkou, takmer šesťmetrovou, kupolou na Závodnom klube Slovakofarmy.
Raritou bola svetielkujúca obloha na vnútornom plášti kupoly hvezdárne. O trinásť rokov neskôr po jej založení sa začalo s výstavbou planetária.Aktuálne inštitúcia zabezpečuje hvezdáreň popularizáciu vedy a techniky prostredníctvom kultúrno-vzdelávacích podujatí, jej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj.