LEOPOLDOV. Tragická udalosť sa stal dnes (13. máj), okolo desiatej dopoludnia. Informovali o nej ako prví z portálu topky.sk.
Od policajnej hovorkyne Zlatice Antalovej sa nám podarilo zistiť, že k nešťastiu došlo kúsok od mesta Leopoldov, v blízkosti diaľničného nadjazdu D1. Neznáma osoba vošla do dráhy práve idúceho vlaku, rušňovodič už nedokázal zareagovať. Zomrela priamo na mieste. Rozsiahle devastačné zranenia aj niekoľko hodín po nehode zatiaľ znemožňujú určiť pohlavie i totožnosť mŕtvej osoby.
Kamila Ivanová, zástukyňa primára Oddelenia psychiatrie vo Fakultnej nemocnici v Trnave, nám potvrdila, že následkami takéhoto skratového rozhodnutia trpia aj samotní rušňovodiči.
Stresová porucha
"Zistilo sa, že u 16,3 percenta vodičov, priamo zapojených do tragédie, sa rozvinie post-traumatická stresová porucha. Depresia, úzkosti a rôzne fóbie boli diagnostikované u 39,5 percenta vodičov mesiac po incidente," zhrnula s tým, že v takýchto prípadoch je vhodná a potrebná okamžitá odborná pomoc a konzultácie priamo na mieste udalosti.
Ivanová nás zároveň informovala, že samovraždy skokom pod vlak na Slovensku predstavujú síce relatívne nízke percento z celkového počtu dokonaných suicídií, ale od konca 90-tych rokov minulého storočia evidujú ich nárast. Pre skok pod idúci vlak sa podľa štatistík rozhoduju najmä muži.

"V 99 percentách prípadov je následkom skoku pod vlak istá smrť spôsobená mnohopočetnými devastačnými zraneniami. Možno práve to slovo 'istá' v tomto prípade rezonuje najviac. Údaje z odborných publikácií tiež naznačujú, že čím je spôsob samovražedného konania 'násilnejší', tým je vyššia pravdepodobnosť, že daný človek trpel závažnou duševnou poruchou," povedala psychiatrička.
Táto oblasť však ešte nie je podľa jej slov podrobne preskúmaná. Existujú výskumy z USA, zistilo sa, že väčšina obetí, ktoré sa postavili pred idúci vlak, trpela duševnými poruchami, užila alkohol, lieky alebo drogy. Až 84 percent všetkých prípadov podľa týchto výskumov predstavovali muži stredného veku.

Samovraždy tínedžerov
Podľa jej slov, najviac prípadov samovrážd na Slovensku evidujú obesením či skokom z výšky. Rastie aj počet samovrážd tínedžerov. "Málokto vie, že na následky dopravných nehôd zomrie ročne menej ľudí ako v dôsledku samovrážd," podčiarkla Ivanová.