TRNAVA. Počas obnovy exteriéru severnej veže Baziliky sv. Mikuláša v Trnave objavili robotníci vzácny artefakt. Ide o neskorogotický, pozlátený, bohato zdobený kalich z roku 1520, našli ho počas prác za murárskou plentou, ktorá odkryla dutinu v murive.
Kalich bol zabalený v papieri, spôsob uloženia a miesto nálezu napovedali, že tam nebol schovaný tak dávno.
„Konsekračný kalich bol, podľa nápisu na spodnej strane nohy, vyrobený v roku 1520. V roku 1627 ho renovovali. Šesťlupeňová základňa kalicha, noha s guľovitým nodusom a košík kupy sú zdobené technikami prerezávaného ornamentu, rytím, filigránom a striebornými rastlinnými ornamentmi, v ktorých sú umiestnené červené brúsené kamene,“ informovala Žofia Geričová z Krajského pamiatkového úradu v Trnave.
Šesť postáv
Na drieku nohy je šesť figurálnych plastík, pamiatkarom sa zatiaľ podarilo identifikovať postavu vzkrieseného Ježiša Krista, po jeho stranách sú dvaja svätci v starovekom oblečení, nasledujú dve postavy svätcov v rytierskom brnení a pandantom k postave Ježiša Krista je postava svätice s korunou na hlave, ktorá v ruke drží kríž alebo meč.
„Atribúty svätých nie sú dobre čitateľné, k ich interpretácii napomôže až podrobný ikonografický rozbor,“ doplnila Geričová.