TRNAVA. Polícia pátra v rámci obvodu Trnava, zahŕňajúceho okresy Trnava, Hlohovec a Piešťany, celkovo po 169 osobách. V rámci celého kraja eviduje od začiatku roka aj päť nájdených kostrových pozostatkov.
V dvoch prípadoch sa ich podarilo stotožniť. Podľa Zlatice Antalovej, policajnej hovorkyne, najčastejšie pátrajú po obvinených osobách a po osobách z dôvodu zistenia ich pobytu.
„Policajtom sa nedávno podarilo vypátrať jednu dlhodobo hľadanú osobu, na ktorú vydal okresný súd v Trnave európsky zatýkací rozkaz. Osoba bola hľadaná od roku 2002 z dôvodu jej úteku z výkonu trestu odňatia slobody,“ uviedla Antalová.
V tomto roku v rámci vypátrania dvoch nezvestných osôb zrealizovali až päť pátracích akcií. Počas jednej z nich sa podarilo nezvestnú osobu vypátrať, žiaľ, bez známok života.
Ďalšie informácie o hľadaných v okrese Trnava sme zisťovali na webstránke Ministerstva vnútra. Dohromady hľadajú 35 osôb, väčšinou ide o mužov.
Niektorých hľadajú už dlhšie
Vo vekovej kategórii do dvadsať rokov aktuálne nepátrajú po žiadnej osobe.
Od dvadsať do štyridsať rokov je ich sedem. Matej Bachratý z Trnavy sa narodil 30. januára 2000, od 10. apríla tohto roku ho hľadá polícia na základe príkazu na zatknutie podľa paragrafu 73.
Ten znamená, že ak je daný niektorý z dôvodov väzby a obvineného nemožno predvolať, predviesť alebo zadržať a zabezpečiť jeho prítomnosť na výsluchu alebo na inom úkone, vydá predseda senátu a v prípravnom konaní sudca pre prípravné konanie na návrh prokurátora príkaz, aby bol obvinený zatknutý.
Richard Dobrovodský z Trnavy vo februári oslávil 34. narodeniny. Polícia ho hľadá už od septembra minulého roka na základe vyššie spomínaného paragrafu.
Ďalší Trnavčan Richard Herák je v hľadáčiku polície dlhšie, už vyše dva roky. Súd ho právoplatne odsúdil a mal nastúpiť do výkonu trestu. Dodnes sa tak však nestalo. Herák má vedľa pravého oka na tvári vytetovaný malý kríž.
Na 36-ročnú Trnavčanku Nikoletu Kudriovú je vydaný európsky zatykač. Taktiež nenastúpila na nútený pobyt vo väznici, hľadajú ju už od marca 2022.
Nezvestný je aj 33 ročný Štefan Vašek z Trnavy. Polícia ho hľadá už osem rokov. Vašek je 170 cm vysoký, štíhlej postavy, v čase vyhlásenia pátrania mal hnedé vlasy ostrihané nakrátko. Dôvodom pátrania je nezvestnosť.
Dagmara Lakatošová je v pátraní už tri roky, 37-ročnú Trnavčanku hľadajú na základe paragrafu 73.
Európsky zatykač
Na 36 ročného Vladimíra Vučiniča je vydaný európsky zatykač, polícia ho hľadá už od roku 2015, dôvodom je zločin neodvedenia dane a poistného.
Vo vekovej kategórii od 40 do 60 rokov aktuálne polícia pátra v okrese Trnava po 20 osobách. Už dva roky sa vyhýba spravodlivosti Trnavčan Patrik Anetta. Má 52 rokov a mal nastúpiť do výkonu trestu.
Na Milana Antolíka z Trnavy je vydaný európsky zatykač. Je z Trnavy, má 50 rokov, hľadajú ho už od roku 2006.

Európsky zatykač je vydaný aj na Dagmar Chynoradskú, 41-ročnú Trnavčanku hľadajú policajti už tri roky. O pobyte Petra Biháriho z Trnavy polícia nemá už dva roky žiadne informácie. Hľadajú ho na základe príkazu na zatknutie podľa paragrafu 490.
Ten hovorí o tom, že ak sa obvinený zdržiava v cudzine a je potrebné ho vyžiadať, vydá proti nemu predseda senátu príslušného súdu zatýkací rozkaz.
Už sedemnásť rokov
Na Zuzanu Blažovú z Trnavy bol vydaný európsky zatykač. Polícia sa ju snaží nájsť už sedemnásť rokov.
Dlhodobo nezvestný je Trnavčan Drahomír Bobek. Polícia sa ho snaží vypátrať už od roku 2006. Moniku Geršičovú z Trnavy hľadajú na základe paragrafu 73, pátrajú po nej už dvanásť rokov.
Príkaz na zatknutie podľa paragrafu 73 má aj Róbert Habiger z Trnavy, sedemnásť rokov sa to zatiaľ nepodarilo. Milan Holienka je väzeň na úteku, polícii ho hľadá už sedemnásť rokov.
Pred dvomi rokmi vydali zatykač aj na Miloša Kolesíka z Trnavy, ktorý je právoplatne odsúdený a vyhýba sa väzeniu. Jeho pobyt nie je stále polícii známy.
Dlhodobo nezvestná je Trnavčanka Denisa Krasňanská, polícia ju hľadá už 21 rokov. Pri odchode z domu si so sebou zobrala pas i finančnú hotovosť. Jej pobyt je dodnes neznámy.
Trnavčanka Ingrid Leová, rodená Toráčová, mala minulý rok nastúpiť do výkonu trestu, doteraz sa tak nestalo. Od minulého septembra ju hľadajú.
V policajných zložkách stále evidujú aj nezvestného trnavského podnikateľa Ladislava Matoviča. Podnikateľa uniesli z jeho reštaurácie v auguste 2005.
Podľa obžaloby únos zorganizovala a riadila Dagmar P. spoločne s Igorom H.. Matovič bol od svojho zmiznutia nezvestný, pred dvoma rokmi ho Okresný súd v Trnave na návrh syna vyhlásil za mŕtveho.
Po podnikateľovi, ktorý bol médiami označovaný aj za šéfa trnavskej mafie, zostal majetok v hodnote niekoľkých miliónov eur.
Aj obvinení
Päťdesiatdvaročný Ján Plavec z Trnavy je nezvestný už sedem rokov, polícia ho hľadá na základe paragrafu 73.
Ďalší Trnavčan Marián Polák figuruje medzi obvinenými osobami v istom prípade, polícia ho hľadá od minulého septembra. Má 54 rokov, je zavalitej postavy, naposledy mal nakrátko ostrihané vlasy. Vladimíra Salvianyho hľadajú už sedem rokov, sudca vydal príkaz na zatknutie podľa paragrafu 73.

Trnavčan Jaroslav Skalnický čelí zatknutiu podľa rovnakého paragrafu. Je z Trnavy, má 44 rokov a polícia sa ho už tri roky snaží nájsť. Európsky zatykač vydali na Jozefa Toráča z Trnavy, 50 ročného muža hľadajú už od roku 2008.
Pavol Vlk z Trnavy je medzi obvinenými, predvolať na výsluch sa ho zatiaľ nepodarilo. Hľadajú ho už viac ako rok. Paragrafu 73 čelí aj Trnavčan Ľuboš Zagora, pátrajú po ňom už tri roky.
Vo vekovej kategórii od 60 do 79 rokov je v hľadáčiku trnavskej polície uvedených sedem osôb. Väčšinou ide o dlhodobo nezvestné osoby. Jednou z nich je aj Daniela Šenkýřiková, ktorú hľadajú už od roku 1998 na základe príkazu na zatknutie podľa paragrafu 73.
Najstarší nezvestný
Už od roku 1996 hľadajú Trnavčana Mikuláša Markíva. Dlhodobo nezvestný je aj František Marko, už 20 rokov ho hľadá polícia na základe paragrafu 73. Ľubomír Kopásek z Trnavy má 66 rokov, je zavalitej postavy, nezvestný je už od roku 2007. Jiří Hranáč je nezvestný už od roku 1997, aj on čelí príkazu na zatknutie podľa paragrafu 73.
Šesťdesiatštyriročný Jozef Dundek je medzi hľadanými taktiež už od roku 1997, doteraz sa ho nepodarilo nájsť. Jana Belokostolanská je nezvestná desať rokov, ani jej súčasná adresa nie je polícii známa.
Najstarším nezvestným Trnavčanom je 84-ročný Ján Havliš, pátranie po ňom vyhlásili ešte v roku 2002.
Ako dopadol minulý rok
Policajti Trnavského kraja hľadali počas minulého roka 1802 osôb. Vypátrať sa im podarilo až 1343 z nich, úspešnosť sa pohybuje na úrovni 74 percent, priemerne to boli tri osoby denne.
"Množstvo z nich sme našli aj vďaka vám, prostredníctvom vašich tipov k „pátračkám“ na Facebooku. Rodinní príslušníci či blízki nahlásili na polícii celkovo 547 nezvestných osôb, pričom sa nám podarilo nájsť viac ako 90 percent z nich," uviedla Antalová.

Policajti hľadali 315 detí a mládežníkov, stratených hubárov, zatúlaných dôchodcov či osoby v ťažkých životných situáciách. U detí išlo pritom najčastejšie o úteky z detských domovov a resocializačných zariadení.
"Polícia pátrala aj po 1223 hľadaných osobách, ktoré sa mali dopustiť protiprávneho konania. V 838 prípadoch boli policajti úspešní a osoby „predali do rúk spravodlivosti“," doplnila hovorkyňa.
Pátrači objavili v priebehu minulého roka aj 32 neznámych ľudských pozostatkov. V ôsmich prípadoch sa im k nim podarilo priradiť konkrétne mená.