TRNAVA. Cyklochodník v Kamennom Mlyne už slúži cyklistom, chodcom či kolobežkárom.
Jeho výstavba bola náročná, vzhľadom na fakt, že ju museli vtesnať medzi dva chovné rybníky. Súčasná cesta smerujúca do Bieleho Kostola je úzka, cestička pre cyklistov preto vedie popri vodnej ploche. Ešte prednedávnom sme informovali o problémoch, ktoré sprevádzali jej kolaudáciu.

Veronika Majtánová, hovorkyňa Trnavy nás však tento týždeň ubezpečila, že kolaudačné rozhodnutie už bolo vydané a stavba je spôsobilá na riadne a bezpečné užívanie, preto je možné lávku pre peších a cyklistov využívať.
Počas výstavby cyklochodníka museli jeden z chovných rybníkov úplne vypustiť a nechať uschnúť dno, aby sa tam dostali mechanizmy. Súkromná spoločnosť Agrofarma Budmerice, ktorá sa v Kamennom Mlyne venuje chovu rýb, ráta ušlý zisk. Rybník je v súčastnosti stále vypustený, na vyschnutom dne začali hniezdiť viaceré vtáky. Voda sa napúšťať tak skoro zrejme nebude.
„Z radnice ma informovali, že sa čaká na opravy drobných závad, ktoré sa zatiaľ nezrealizovali. Dokedy nebude chodník skolaudovaný, dovtedy sa voda do rybníka napúšťať nemôže. Čakáme aj na vyjadrenie ochranárov a kompetentných úradov. Rybník sa totiž nachádza v 3. pásme ochrany,“ povedal František Porkert z Agrofarmy Budmerice.
Trvá to až mesiac
Osobne by bol najradšej, ak by sa napúšťal aj hneď. Spravidla to trvá tri týždne až mesiac, v závislosti od výdatnosti prameňa.
„Minulý rok bol vypustený, ak bude aj tento rok, pôjde už o druhú „jalovú“ sezónu,“ dodal.

S mestom sa dohodol na kompenzácii škôd a ušlého zisku ešte pred rozbehnutím výstavby. Podľa našich informácií na to má samospráva súdneho znalca, ktorý to všetko vyčísli. O konečnej sume rozhodnú mestskí poslanci, má ísť o čiastku 90 tisíc eur.
„Vyšli sme mestu v ústrety, nech sa tu vybuduje niečo, čo bude slúžiť ľuďom, ale zatiaľ s tým máme iba samé starosti,“ dodal úprimne.
O tom, ako je to s hniezdením vtákov a napúšťaním rybníka, sme zisťovali u ochranárov. Tí nám potvrdili, že nakoľko je rybník kontinuálne vypustený od augusta minulého roka, vodné vtáky, ako labute, kačice, potápky či lysky v jeho priestore momentálne nehniezdia.
Nemajú o nich informácie
„V širšom priestore Trnavských rybníkov sú stále hniezdne možnosti pre vodné vtáky, najmä dva veľké rybníky medzi Kamenným mlynom a väznicou v Hrnčiarovciach nad Parnou. Iné vtáky asi v okolí vypusteného rybníka môžu hniezdiť, nemáme však o nich vedomosti,“ napísala Kristína Bocková, hovorkyňa Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky.
Zároveň dodala, že nevedia, kedy bude rybník napustený, predpokladajú, že až po odstránení chýb a kolaudácii chodníka.

Správa Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty navrhla Okresnému úradu Trnava, aby bol rybník napúšťaný najskôr až od augusta. Za ideálne riešenie považujú napúšťanie počas zimy. Kedy to reálne aj bude, je zatiaľ otázne.
Návrh urovnania záväzku so spoločnosťou Agrofarma Budmerice bude predmetom rokovania mestského zastupiteľstva už v utorok 30. apríla.
„K tejto záležitosti bol vypracovaný znalecký posudok za účelom vyčíslenia majetkovej ujmy spôsobenej vlastníkovi Horného rybníka pri obmedzení bežného obhospodarovania z dôvodu výstavby verejnoprospešnej stavby,“ ubezpečila Majtánová.