PIEŠŤANY. Viacero hubárov sa už koncom marca a začiatkom apríla chválilo plnými košíkmi čírovnice májovej, ľudovo nazývanej „májovka“. Tie nazbierali v pohorí Považský Inovec, neďaleko Starej Lehoty.
Zatiaľ, čo aj názov napovedá, že ich čas prichádza v druhej polovici apríla a začiatkom mája, tento rok je všetko posunuté o mesiac skôr. Ide o jednu z našich najchutnejších jarných húb.
Na pasienkoch a lúkach
Čírovnica májová sa odborne nazýva Calocybe gambosa, rastie začiatkom a v priebehu jari na pasienkoch, lúkach, krajom chodníkov, v kríkoch, v listnatých lesoch, obľubuje hlavne zásadité pôdy.

„Vytvárajú plodnice bielej, krémovej až žltej farby. Májovky sú vhodné na akúkoľvek úpravu, či už na dusenie, polievky, omáčky. Sú charakteristické svojou múčnou vôňou, ktorá nie každému ulahodí, preto je aj veľa hubárov, ktorí ju síce dobre poznajú, ale nezbierajú,“ povedal mykológ Viliam Ridzoň a zároveň potvrdil, že aj on je jedným z nich. Podľa jeho slov ju treba vyskúšať a buď si ju zamilujete, alebo zostane pre druhých.
Má charakteristickú vôňu i chuť, asi najviac ju oceníte v omáčke či v praženici. Vzhľadom na fakt, že sa huba vyskytuje pravidelne na tých istých miestach, je vysoko pravdepodobné, že o rok ju tam nájdete znova.

V niektorých rodinách v podhorských obciach Považského Inovca sa dokonca poloha týchto miest odovzdáva z generácie na generáciu.
Na tých istých miestach
„U nás v rodine sa miestečka na májovky nededia, ale verím, že kde majú tieto huby v obľube, sa to diať môže, keďže je to jedna z prvých populárnych bazídiových húb,“ dodal Ridzoň.
Ako ďalej pokračoval, huba sa vyskytuje pravidelne na tých istých miestach v „čarovných kruhoch", ktoré sú typické tmavším, sýtejším sfarbením trávy a tieto kruhy vidno už z diaľky. Aj v lesoch rastú často v kruhoch a polkruhoch. „Kvalitnejšie sú hlavne v chladnejšom priebehu jari, keďže väčšie a staršie plodnice často napadnú červy,“ doplnil.
To, že začali rásť približne o mesiac skôr, než sme zvyknutí, pripisuje extrémne teplej zime a nástupu skorej jari, preto sa už prvé májovky objavili v priebehu marca. „Zaujímavosťou je, že rastie aj na jeseň v októbri, novembri, ale nie v takých počtoch a všade ako na jar,“ zhrnul mykológ.

Májovka je typická svojou múčnou vôňou, veľmi hustými a tenkými lupeňmi krémovobielej farby a pevnou, mäsitou dužinou. Pozor na zámenu, môžete si ju zmýliť s veľmi podobne vyzerajúcou a jedovatou hodvábnicou veľkou. Rozdiel medzi nimi je vo výtrusoch. Zatiaľ, čo májovka má smotanovo biely, jedovatá hodvábnica ho má ružový.
Aká bude tohtoročná sezóna?
A aké sú vyhliadky na tohtoročnú hubársku sezónu, aj tá príde skôr?
„Celá jarná hubárska sezóna je takýmto teplým priebehom poznačená a nielen ona. Prvé hríby už boli začiatkom apríla, takže predpovedať priebeh sezóny sa ani neodvážim. Pokojne sa môže stať, že nástupom horúčav sa od júna do septembra do lesa nedostaneme, alebo nás bude extrémne kropiť. Sám som zvedavý, čo nám tento zatiaľ teplotne nadpriemerný rok prinesie, aký bude mať vplyv na mykoflóru a či sa neobjavia nejaké nové zaujímavé druhy,“ dodal na záver mykológ.