PODBRANČ. Pôvodne bol postavený preto, aby chránil obchodné trasy cez Malé Karpaty na Moravu. Podľa archeológov vznikol hrad Branč v rokoch 1251 až 1261, pretože tam objavili niekoľko mincí českého kráľa Přemysla Otakara, jeho staviteľom bol istý magister Aba z Hlohovca.
Prvé písomné zmienky o ňom sa v archívnych dokumentoch objavujú o viac ako sto rokov neskôr, až od roku 1390.
Za celú svoju históriu mal asi 40 pánov, medzi nimi boli aj také známe mená ako Matúš Čák Trenčiansky, český kráľ Ján Luxemburský či uhorský Žigmund Luxemburský.

Posledným vlastníkom Branču bol František Nyáry, jeho rodina ho však opustila a presťahovala sa do pohodlnejšieho sídla v Sobotišti. Hrad zostal opustený a pomaly chátral, v období tureckých vojen ešte slúžil domácemu obyvateľstvu ako úkryt pred Osmanmi, tí sa ho však neskôr zmocnili a vypálili ho.
Prechodné väzenie
Za zmienku ešte stojí, že v rokoch 1674 - 1675 bol prechodnou väznicou protestantských kňazov, ktorí boli odsúdení bratislavským súdom na nútené práce. Väčšina z nich neskôr zomrela v takzvaných jamách, túto smutnú udalosť dodnes pripomína pamätník a každoročné bohoslužby na hrade.
O Branč vypálený Turkami sa dlhé storočia nikto nezaujímal, to, čo z neho zostalo, sa v posledných dekádach snaží zachraňovať terajší vlastník, obec Podbranč. A dá sa povedať, že sa jej to darí.
Nedávno získala ocenenie
Podľa nedávnych internetových recenzií sa stala zrúcanina hradu Branč Top hradom Trnavského kraja. Ocenenie Zlatý špendlík - Po stopách slovenských hradov a zámkov, si prevzal starosta obce Milan Kadlíček. Skonštatoval, že cena je okrem iného odmenou za snahu, ktorú vynakladajú na to, aby sa zachoval aj pre ďalšie generácie.
„Myslím si, že ľudia pozitívne hodnotia hrad Branč preto, lebo je dobre udržiavaný, to sa týka aj zabezpečenia hradieb. Návštevníkov púta už z diaľky. Je dobre prístupný pre všetkých turistov, pričom z hradu je krásny výhľad na okolité Kopanice, Javorinu, Bradlo či Malé Karpaty," uviedol Kadlíček.
Hrad Branč je národnou kultúrnou pamiatkou, leží v nadmorskej výške 480 metrov na rovnomennom kopci Myjavskej pahorkatiny nad Podzámkom, miestnou časťou obce Podbranč v okrese Senica a rozkladá sa na ploche približne 0,75 hektára, čo ho radí do kategórie tých rozľahlejších.
Príťažlivá a malebná krajina sa stala námetom aj pre mnohých výtvarných umelcov, hrad Branč vo svojich dielach stvárnili maliar Martin Benka, Július Koreszka či hodonínsky maliar Karel Novák.
Zachraňuje ju obec
V rokoch 2009 až 2010 bola z časti rekonštruovaná delová bašta v rámci cezhraničnej spolupráce s Českou republikou.