PIEŠŤANY. Postavili ho ešte v roku 1250, niekoľko rokov po vpáde tatárskych vojsk do Uhorska, kamenné hrady sa totiž ako jediné v tých časoch vedeli ubrániť pred týmito kočovníkmi z ázijských stepí. Mal viacerých vlastníkov, medzi nimi boli aj známi veľmoži a dôležité šľachtické rody Uhorska.
Tematín má strategické postavenie, nachádza sa v nadmorskej výške 600 metrov nad morom, vidno z neho celé Považie, v prípade dobrého počasia takmer až do Trnavy.
Hrad vypálili
Súčasná podoba bola vystavaná okolo roku 1700, kedy hrad vlastnil rod Berčéniovcov. Mikuláš Berčéni bol hlavným generálom povstaleckých vojsk Františka Rákociho II. Po jeho porážke však musel hrad opustiť a cisárske vojská ho v roku 1710 vypálili, aby sa ho nezmocnili ďalší povstalci.
Odvtedy Tematín iba pustol a pomaly zarastal prírodou až do 21. storočia. To, čo z neho zostalo, sa od roku 2007 snažia zachrániť a ďalej zveľadiť dobrovoľníci z občianskeho združenia Hrad Tematín. Bez ich pomoci a zásahu by sme v týchto dňoch už ruiny hradu v zarastenom teréne sotva našli.
„Sme partia dobrovoľníkov, ktorá za ten čas fungovania niekoľkokrát obmenila, ale myšlienka ostala vždy rovnaká. Láska k nádhernému miestu, zmysluplná práca a príjemné prostredie,“ povedal na úvod Mojmír Choma z OZ Hrad Tematín.
Aj archeologický výskum
Súčasťou záchrany je aj dlhoročný archeologický výskum, ktorý postupne obohacuje dejiny tohto záhadného miesta, o ktorom sa veľa nezachovalo.
„Tematín je v tomto špecifický. Zachovalo sa málo informácií a veľa čaká ešte na svoje objavenie. Stojí na hranici krajov, vysoko v horách, takže bolo veľmi málo tých, čo sa ním zaoberali,“ potvrdil Choma.
Ako ďalej pokračoval, neustále bol na okraji záujmu a vidno to aj dnes. „Dôležité je však kontinuálne pokračovať a tak stále pracujeme na tom, aby sa hrad a projekt jeho výskumu a záchrany postupne posúval.“
Za sedemnásť rokov sa im podarilo zachrániť toho veľa. „Podarilo sa stabilizovať takmer polovicu hradných budov, ďalej, vymurovať takzvaný „múr nárekov", ako sme ho nazvali, pretože išlo až o 250 metrov kubických kamenného muriva, ktoré tvorí celú východnú hradbu. Hrad sa tak z tejto svetovej strany uzatvoril a vytvorili sa aj nové priestory,“ popísal Choma.
Okná, strecha a ďalšie
V súčasnosti plánujú osadenie okien v budúcich expozičných priestoroch, opravu prestrešenia nad palácom, pretože asfaltová krytina už dožíva. S tým je spojená konzervácia a oprava východnej fasády.
„Čaká nás elektroinštalácia, dlažba a posledné drobnosti pred vybavením expozície. Zároveň sa chceme vrhnúť na konzerváciu Južného paláca, čo bude technická čerešnička len pre profesionálnych murárov ovládajúcich historické techniky. Je to veľmi náročný objekt na záchranu,“ zhrnul.

A do akej podoby by chceli hrad dostať? „Cieľom je cesta, fantastické dni pri nádhernej zmysluplnej práci so skvelými ľuďmi. Zámerom je výskum a stabilizácia hradných stavieb, aby sa zachovali pre naše deti. Tematín nie je hrad v obci alebo meste, je to výrazný krajinotvorný prvok zasadený do krásnej prírody,“ skonštatoval.
Ďalšie objekty sa stavať neplánujú, má to logické vysvetlenie. Neexistujú totiž žiadne historické vyobrazenia, kresby či obrazy. Najstaršie sú z konca 19. storočia, kedy bol hrad už ruinou.
Dobrovoľné vstupné
Hrad je v súčasnosti otvorený a vždy tam niekoho nájdete. Vstupné je vo forme dobrovoľného príspevku na opravu hradu v hodnote 2 eurá. Tieto prostriedky financujú všetko od opravy hradných áut, materiálu, služieb, stravy pre dobrovoľníkov a ďalšie.

Kultúrne akcie nechystajú žiadne, pretože hrad je v prírodnej rezervácii a nechcú, aby sa tu naraz nahromadilo priveľa ľudí. Ale menšie akcie robia, napríklad, prídu ich kamaráti šermiari zo skupiny Argenti rozložiť dobový tábor a kuchyňu na celý víkend. „Celkovo na hrade vysoko v horách je problém robiť štandardné kultúrne podujatia. Je to špecifické miesto, niečo ako horská chata,“ uviedol Choma.
Viacero ciest
Na Tematín vedie viacero ciest. Tá najľahšia, najkratšia a s peknými výhľadmi sa začína v lyžiarskom stredisku Bezovec, kam sa viete dostať autom i autobusom. Táto trasa je zároveň najvhodnejšia pre rodiny s deťmi, cesta po hrebeni zaberie maximálne 1,5 hodiny.
Na Tematín sa viete dostať aj na bicykli, najlepšia cyklotrasa vedie z obce Hrádok, dobrovoľníci sa o ňu pravidelne starajú.