VRBOVÉ. Rubikova kocka je jedným z najpopulárnejších hlavolamov na svete, pričom sa predalo viac ako 450 miliónov kociek.
V posledných rokoch sa zo skladania Rubikových kociek stal šport - speedcubing. Väčšina ľudí má problém poskladať Rubikovu kocku bez manuálneho preukladania dielikov, no svetovým rekordérom je Američan Max Park, ktorý poskladal klasickú Rubikovu kocku 3x3x3 za 3,13 sekundy.
Timotej Šimurka, rodák z Vrbového, je 21-ročný speedcuber, ktorý sa venuje tomuto hobby už viac ako 7 rokov. Už niekoľko rokov patrí medzi najlepších slovenských speedcuberov, jeho súťažný rekord je v kocke 3x3x3 8,37 sekundy.
V minulosti bol držiteľom slovenského rekordu v skladaní Rubikovej kocky nohami a dnes sa snaží prekonať slovenský rekord v Skewbe.
V článku sa dočítate:
- Či je na skladanie rubikovej kocky potrebná matematika?
- Ako prebieha takáto súťaž?
- Za aký čas sa dá naučiť skladať klasickú rubikovu kocku?
- Viac o narastajúcej popularite speedcubingu..
Kedy ste sa prvýkrát stretli s Rubikovou kockou a ako si sa následne dostali k speedcubingu?
Mnohí majú zaujímavé príbehy, ale ja nie som jeden z nich. Jedného dňa som objavil Rubikovu kocku v obchode s hračkami a po pár dňoch úsilia sa mi ju konečne podarilo zložiť.
K speedcubingu ma nakoniec priviedli rôzne videá zo súťaží na YouTube. Vtedy som si povedal, že by som chcel aj ja skladať rôzne varianty Rubikovej kocky a tak som sa do toho pustil. A odvtedy je to len a len o tréningu.
Je na skladanie rubikovej kocky potrebná matematika?