BIELY KAMEŇ. Hrad Biely Kameň Bol postavený pred rokom 1271 na vŕšku oproti miestnemu hradisku a slúžil ako sídlo svätojurskej línie grófov zo Svätého Jura a Pezinka.
Biely Kameň, v niektorých historických zdrojoch aj Waisenstein, nie je pôvodný názov hradu. V listinách sa v stredoveku hrad uvádzal pod názvom Castrum Sancti Georgii, čiže Svätojurský hrad.
V niektorých prameňoch sa spomína aj ako Neštišský zámok, podľa obce Neustift, dnes Neštich, ktorú kedysi založili zemepáni priamo pod ním. Názov Biely Kameň je oveľa novšieho dáta a odvodzuje sa od belavého sfarbenia žuly, z ktorej je zväčša postavený.

Počas celej histórie jeho existencie sa vie iba o troch obliehaniach, ktoré skončili víťazne pre útočníkov. V roku 1271 to bol český kráľ Přemysl Otakar II. a v roku 1287 zasa rakúsky vojvoda Albrecht I. Habsburský. Posledný raz ho dobyli v roku 1385, po vpáde vojska moravských markgrófov Prokopa a Jošta.
Ukrytý v horách
„Hoci sa to nezdá, lebo Biely Kameň je dôkladne ukrytý v malokarpatskom lese, ale ide o jeden z najrozľahlejších slovenských hradov. Má zastavanú plochu až 1,3 hektára, čiže asi päťnásobok až desaťnásobok zastavenej plochy známych hradov, ako sú Šášov, Revište, Blatnica, či Lednica,“ uviedla Monika Winczerová z Občianskeho združenia Castrum Sancti Georgii, ktoré vzniklo iba pred pár rokmi.
Čo sa týka záchrany Bieleho Kameňa, v priebehu troch rokov sa dobrovoľníkom podarilo urobiť viac než komukoľvek doposiaľ.