TRNAVA. Západoslovenské múzeum v Trnave pripravilo novú expozíciu o dejinách Trnavy, prvého slobodného kráľovského mesta na území dnešného Slovenska. Do múzea sa expozícia venovaná Trnave vracia po šiestich rokoch. Rozdelená je chronologicky do troch celkov.
Predmestské osídlenie Trnavy, bohaté na archeologické exponáty, predstaví mesto do udelenia kráľovských výsad roku 1238. Celok Stredoveká Trnava dokumentuje obdobie vzniku prvej murovanej meštianskej zástavby a spôsob života stredovekého Trnavčana. V tejto časti sa nachádza aj kostra z 15. storočia nájdená v odpadovej šachte na radnici, ktorá je inštalovaná v štylizovanom hrobe.

"Posledná a najrozsiahlejšia je časť, ktorá predstavuje Trnavu v 16. až 18. storočí. Zachytáva premeny mesta od renesancie cez barok po klasicizmus. Mapuje bitky a vojenské akcie, ktoré sa pri trnavských hradbách či v blízkom okolí uskutočnili a poznačili dejiny mesta," povedala autorka expozície Lucia Duchoňová. Táto časť predstavuje aj Trnavskú univerzitu, ktorá priniesla do Uhorska vzdelanosť a natrvalo zmenila ráz mesta. Základ tvoria exponáty symbolizujúce samosprávu mesta, archeologické nálezy, predmety vzťahujúce sa k cechom a obchodu, katov meč a jeho vývesný štít, ale i dobové zbrane a militárie.
Zážitok z prehliadky expozície obohacujú moderné technológie. Pri vstupe návštevníkov privíta model mesta v hradbách aj s blízkym okolím, na ktorom premietaná projekcia predstaví zmeny v jednotlivých obdobiach. Digitálna kniha je venovaná trnavským kostolom, informačná obrazovka ponúka možnosť vyhľadať si doplňujúce informácie.
Slávnostné otvorenie expozície Dejiny Trnavy sa v priestoroch Západoslovenského múzea uskutoční v piatok 22. marca o 17:00. Z verejných zdrojov ju finančne podporil Fond na podporu umenia a zriaďovateľ múzea Trnavský samosprávny kraj.