TRNAVA. Novopostavený cyklochodník v Kamennom Mlyne už slúži cyklistom, chodcom či kolobežkárom. Náročná stavba vedľa rybníka zamestnala okrem stavbárov aj sociálne siete.
O jeho výstavbe sa hovorilo už roky, žiadali oňho aj ľudia z vedľajšie Bieleho Kostola. Bežná cesta medzi dvomi rybníkmi je úzka, cyklochodník musel preto viesť tesne popri vodnej ploche.
Vodná stavba
V polovici februára zverejnil Tomáš Köppl (grafik, zamestnanec vydavateľstva, ktorý nemá vplyv na redakčný obsah) z Trnavy na svojej sociálnej sieti viaceré podozrenia, že samospráva od začiatku neriešila daný cyklochodník ako vodnú stavbu vzhľadom na blízkosť rybníka.

„Cesta do Bieleho Kostola je vlastne vedená po hrádzi, čo je vodná stavba. Výstavbou násypu pod cyklochodníkom došlo k zmene existujúcej vodnej stavby a teda v zmysle zákona o vodách podliehala táto stavba povoleniu orgánu štátnej vodnej správy. To sa nestalo, povolenie stavby zabezpečoval Mestský stavebný úrad a riešil to ako dopravnú stavbu,“ uviedol.
Jeho podozrenia sa nakoniec ohľadom vodnej stavby ukázali ako pravdivé. Samospráva tvrdí, že nepochybila, vinu odmieta aj okresný úrad.
Ohradili sa
Radnica tvrdí, že dostať sa na bicykli či peši pomedzi rybníky v Kamennom mlyne je po mnohých desaťročiach konečne bezpečnejšie a jednoduchšie.
Na tento projekt využila eurofondy, takmer 855-tisíc eur z celkovej sumy 1,1 milióna eur, podmienkou však bolo, že musí byť do konca roka skolaudovaný.
Proti vyjadreniam ohľadom vodnej stavby a príspevku sa samospráva ohradila.
„Reagujeme na nepravdivé informácie, ktoré odzneli na sociálnej sieti Facebook, že samospráva tento projekt svojvoľne riešila ako dopravnú, nie vodnú stavbu, a že príde o získané eurofondy. Skutočnosť je iná a Mesto Trnava v súčasnosti naďalej postupuje v súlade so zmluvou o poskytnutí nenávratného finančného príspevku,“ ubezpečila Veronika Majtánová, hovorkyňa Trnavy.
Pochybiť mal Okresný úrad v Trnave. Pri posudzovaní projektovej dokumentácie, ktoré je záväzné pre stavebný úrad, mal jednoznačne určiť príslušný orgán štátnej vodnej správy (ŠVS), že z vodohospodárskeho hľadiska ide o úpravu násypu vodnej stavby, ktorá podlieha vydaniu povolenia.
Vydal iba súhlas
„Orgán ŠVS však určil, že výstavba cyklotrasy podlieha iba vydaniu súhlasu. Následne po spracovaní projektu mesto ako stavebník požiadalo orgán štátnej vodnej správy – Okresný úrad Trnava o vyjadrenie k projektu stavby. Ten vo svojom vyjadrení určil podmienky pre stavebníka a následne vydal súhlas na stavbu s názvom Umiestnenie lávky pre cyklistov a peších na Hornom rybníku v lokalite Kamenný mlyn,“ spresnila Majtánová.
Vzhľadom na projekt stavby aj obsah vydaného súhlasu je podľa hovorkyne zjavné, že dotknutý orgán mal jednoznačne vedomosť o násype na návodnej strane deliacej hrádze medzi rybníkmi a pri vydávaní záväzného stanoviska, respektíve, súhlasu mal povinnosť stanoviť, že predmetný násyp pod cyklotrasou je vodnou stavbou, a preto a v zmysle vodného zákona podlieha povoleniu orgánu ŠVS. Príslušný orgán však ale túto skutočnosť neurčil, pričom presný dôvod radnici nie je známy.