TRNAVA. Niektoré hudobné weby ho označujú za gitaristu, ktorý sa narodil preto, aby hral Angusa Younga. Reč je o Trnavčanovi MÁRIOVI GAJARSKOM, univerzálnom muzikantovi, ktorý v súčasnosti pôsobí vo všetkých revival kapelách AC/DC, ktoré na Slovensku sú (revival band je kapela hrajúca prevzatý repertoár inej, poznámka autora).
Austrálska kapela AC/DC a gitarista Angus Young, ktorý je jedným z jej zakladateľov, sú preňho už desaťročia vzorom, dá sa povedať, že je na Slovensku ich najväčším fanúšikom. Iba niekoľko dní dozadu obletela celý svet správa, že AC/DC vystúpia aj na Slovensku.
Prečo práve AC/DC, v čom vás najviac oslovili, respektíve, ako sa dá byť fanúšikom kapely na celý život?
Veľmi jednoducho, hudba AC/DC ťa zelektrizuje a už nepustí. Mám rád ich priamočiarosť a rytmiku. Ale oslovil ma asi hlavne tvrdý zvuk gitár, ktorý je postavený na aparáte značky MARSHALL, ten používam aj ja. AC/DC majú silné, chytľavé melódie a ako hovorieval rytmický gitarista Malcolm Young, najväčšia sila prúdi z tichých pasáží medzi jednotlivými akordmi, keď sa nehrá.
V rozhovore sa ďalej dočítate
- Kde všade vystupovali, aké zážitky sa s koncertami spájali,
- v čom kopíruje Angusa Younga,
- prečo majú Powerage teraz pauzu,
- koľkokrát a kde všade bol už na koncertoch AC/DC,
- čo hovorí na nedávno ohlásené turné AC/DC po Európe.
Myslíte si, že súčasné kapely dokážu ešte takto nadchnúť fanúšikov?
Tak to sa vždy ukáže až časom. Muzike nechýba nič, tá proste je. Ako aj v minulosti, tak aj v súčasnosti, jedno platí stále. Sú kvalitní interpreti a aj tí menej.
V čom naopak majú súčasné kapely výhodu v porovnaní s tými staršími?
Dnešné kapely majú výhodu v tom, že hudobná technika je prístupnejšia a vo veľa prípadoch lacnejšia. Dá sa jednoduchšie dostať ku kvalitnej hudbe a učiť sa od svetových hudobníkov. Za našich čias sme si museli všetko odpočúvať z nahrávok, teraz sa dajú z internetu stiahnuť tabulatúry, poprípade inštruktážne videá. Kapely môžu svoje nahrávky prezentovať online, v čom tiež vidím obrovskú výhodu.
AC/DC je fenomén, značka, legenda. Kedy a čím to u vás začalo?
Začalo to v mládežníckych časoch, keď sme si ešte požičiavali audio kazety, vystrihovali fotky z časopisov a lepili plagáty na stenu. Kto mal v tej dobe aj video prehrávač, k tomu sme sa všetci „ejsíci“ natlačili a pozerali sme koncerty a videoklipy. Konkrétne si pamätám Let there be rock z Paríža. To sme točili dookola. Veľa toho vtedy nebolo.
A potom ste si založili kapelu Powerage, prečo ten názov?
Založenie kapely siaha do roku 1995 a pre názov kapely Powerage, ktorý je podľa rovnomenného albumu od AC/DC, sme sa rozhodli z toho dôvodu, že je to výstižný energický názov pre rockovú kapelu.
Aké boli začiatky? Skúšobne, prvé koncerty?
Skúšať sme začínali v pivnici v bytovke, kde nám nájomníci vybuchovali, aby sme prestali robiť rámus. Neskôr sme vystriedali nespočetne veľa skúšobní. Najkurióznejšia možno bola skúšobňa na streche vo výťahovej strojovni.
Vlastne, tam sme mali iba jednu skúšku, pretože počas toho ako sme hrali, zavolali obyvatelia bytovky políciu a tá to ukončila. Prvé koncerty sme mali asi ako každá začínajúca kapela, pre barmanku a vyhadzovača.
Prvý samostatný koncert sme mali v Trnave v legendárnom kultúrnom dome u Kubáňa na Kopánke. Počas nášho vystúpenia tam začali nosiť nejakí ľudia stoly, chystali tam totiž oslavu. Tak sme sa museli počas hrania uhýbať, aby nás neudreli. Ale odohrali sme to naplno.

Začiatky boli nezabudnuteľné a keď spomíname na tie časy, vždy sa poriadne nasmejeme.
Vystupovali sme väčšinou na motorkárskych a rôznych undergroundových akciách. Na jednej dosť veľkej akcii, kde hral aj Maxim Turbulence, počas nášho vystúpenia zhorel rytmickému gitaristovi aparát, prestal ísť zvuk aj spevákovi, zaskakujúci basgitarista sa zľakol a prestal hrať, tak kým technici odstraňovali problém, ja som musel hrať sólo. Lenže to trvalo asi 30 minút a už mi dochádzali nápady, ale nejako sa to podarilo potom dotiahnuť do zdarného konca.
Čo tvorilo váš repertoár?
Repertoár tvorili z veľkej časti piesne AC/DC a sem tam sme zaradili niečo aj z vlastnej tvorby.
Vystupovali ste aj v zahraničí?
Keď sa dá považovať za zahraničie Česká republika, tak áno. Ohlasy boli vždy pozitívne.
Kedy ste naposledy mali koncert v Trnave?
V Trnave sme naposledy hrali v novembri a to ako projekt s AC/TN akustické prevedenie AC/DC. Myslím, že to malo úspech, zábava bola super.
Je cítiť, že hráte doma, ako inde? V čom hlavne?
Doma je v publiku vidieť viac známych tvárí, ale keď je dobrá nálada, je jedno kde hráte.