TRNAVA. Minuloročné tržby za parkovanie v Trnave rapídne stúpli. Zatiaľ, čo v roku 2022 to bolo približne 1,8 milióna eur, ten minulý to už bolo rekordných 3,1 milióna eur.
Dôvodov je viacero, môže za to vyšší počet rezidenčných zón i drahšie parkovanie.
Trnava je na Slovensku lídrom v zárobkov za spoplatnené parkovanie. Samospráva prevádzkuje parkovací systém sama, všetky výnosy putujú do mestskej pokladnice.
Iba to rastie
Zatiaľ čo v roku 2010 mesto zinkasovalo za parkovné 535-tisíc eur, o päť rokov neskôr to bolo už vyše 926-tisíc eur.
Miliónovú hranicu sa podarilo prekonať už v roku 2018, až na rok pandémie, tržby iba rástli a rapídne rastú aj naďalej.
Za spoplatnené parkovanie radnica zinkasovalaza rok 2023 dohromady 3 113 390 eur. Z parkovacích automatov vytiahli 689 970 eur, za parkovacie karty a aplikáciu DataMesta získali dohromady 1 075 900 eur.
Najviac utŕžili za sms parkovanie, presnejšie 1 347 480 eur. Obec nie je podľa zákona platiteľom DPH, celá čiastka preto putuje do mestského rozpočtu, poplatok sa odvádza iba operátorovi za sms parkovanie.

„Najvyužívanejší spôsob platenia je práve prostredníctvom sms správ. Nárast príjmov môže súvisieť aj so zmenou výšky hodinových úhrad, ako aj doby spoplatnenia, predovšetkým v parkovacích zónach A, B, C, D1 a D2, ktoré platia od 4. septembra 2023,“ napísala Veronika Majtánová, hovorkyňa.
V súčasnosti funguje v rámci Trnavy už 55 automatov, platiť sa dá nielen mincami, ale aj kartou či mobilom. „Všetky parkovacie automaty sú nové alebo zmodernizované po kompletnej výmene elektroniky,“ dodala hovorkyňa.
Nové parkovacie miesta
Samospráva pokračuje v rozširovaní zón s reguláciou parkovania, a to najmä v sídliskových lokalitách. „Zároveň pripravujeme kroky na zjednodušenie systému, aby bol pre používateľov zrozumiteľnejší a nevytváral zbytočné bariéry,“ ubezpečila Majtánová.