TRNAVA. Kompletnú obnovu Námestia SNP v Trnave za viac ako 2,6 milióna eur dokončili iba prednedávnom. V rámci nej zreštaurovali a presunuli súsošie Osloboditeľov, opravili aj podstavec, na ktorom stojí.
Pred pár dňami sa niekto rozhodol, že si ho označkuje. Konkrétne tam fixou nakreslil takzvaný „tag“, ktorým sa sprejeri zvyknú podpisovať. V tomto prípade však išlo zrejme iba o rozmar tínedžera. Čo mu za malý nápis na zrenovovanom žulovom podstavci hrozí, sme zisťovali priamo na polícii.
Ivan Ranuša, náčelník Mestskej polície v Trnave potvrdil, že vec zdokumentujú a pošlú na útvar policajného zboru pre podozrenie z trestného činu podľa paragrafu 246 Trestného zákona.
Pobyt za mrežami
Ten okrem iného hovorí, že kto poškodí cudziu vec tým, že ju postrieka, pomaľuje, popíše farbou alebo inou látkou, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok. Ak spôsobí väčšiu alebo značnú škodu, sadzby sú vyššie. Páchateľovi v takých prípadoch hrozí pobyt za mrežami od troch až do ôsmich rokov.

Centrum mesta sledujú prostredníctvom kamier, zaujímalo nás, či niečo na nich nezachytili. Zistili sme, že tie, ktoré sú na Námestí SNP, primárne slúžia k zabezpečeniu vjazdu a výjazdu cez výsuvné stĺpiky.
Pokrytie predmetného priestoru kamerovým systémom sa rieši. „Napriek tomu, preveríme, či sa niečo zo záznamov z existujúcich kamier nedozvieme,“ dodal Ranuša.
Je to v Trnave častý problém, že niekto strieka graffity, alebo inak poškodzuje fasády budov? Kto sa najčastejšie takto zabáva? Ranuša potvrdil, že túto protiprávnu činnosť býva pomerne náročne odhaliť, ale z času na čas sa podarí. Posledný prípad zaevidovali nedávno, 26. januára zadržali „sprejera“ na novom pumptracku na Prednádraží. Aj túto vec už preveruje štátna polícia pre podozrenie zo spáchania trestného činu.
Viacero prípadov
Zlatica Antalová, krajská hovorkyňa polície nám potvrdila, že v Trnave evidujú každý rok viacero oznámení súvisiacich s popísanými či posprejovanými stenami budov, pričom väčšinou ide o menej závažné porušenia zákona.