TRNAVA. Slovensko dlhuje na údržbe železníc stámilióny eur. Nové ministerstvo dopravy sľúbilo zmeny. Stav železničného sektora je totiž podľa ľudí i odborárov katastrofálny. Takmer denne dochádza na cestách ku kolapsom pre počasie či nerozvážnosť vodičov, ktorí tak čelia stále viac frekventovanejším nehodám.
Aktivisti zo spolku Na železnicu opäť zorganizovali akciu, ktorou chceli upozorniť na problémy v infraštruktúre a na ich možné riešenie, ktoré vláda prisľúbila.

Upozorňujú na problémy
V priebehu minulého týždňa aktivisti rozdávali letáky s výsledkami prieskumu a debatovali s ľuďmi na ulici v Trnave a Bratislave. Výsledky tiež oznámili na tlačovej konferencii, ktorá sa uskutočnila 25. januára.
Podľa spolku musí vláda plniť sľuby a naozaj presunúť dopravu z kamiónov na železnicu. Nejde nielen o sľuby ale aj o znižovanie vplyvu škodlivých emisií či zvyšovanie bezpečnosti na cestách. Téme železničnej dopravy sa venujú dlhodobo. Ešte pred voľbami zorganizovali prieskum o tom, čo sú politické strany ochotné urobiť. Nezaháľali ani po voľbách.
Vládne strany dostali otázky ohľadom podpory železničnej dopravy. Najväčšiu váhu mali odpovede týkajúce sa výstavby dopravnej infraštruktúry, ceny za železničnú dopravnú cestu, podpory jednotlivých vozňových zásielok a investícií do vozového parku.
Bojujú za kvalitnejší život
Podľa Dariny Željazkovovej môže práve podpora železnice zvýšiť kvalitu života. „Obmedzia sa kolóny aj znečisťovanie životného prostredia. Kamiónová doprava sa musí presunúť na koľaje,“ povedala.
Svoje by o tom vedeli povedať aj dopravcovia či cestujúci, ktorí sa s rôznymi problémami stretávajú na dennej báze. Či už sú to meškania vlakov, studené vozne, nevyhovujúci grafikon či fakt, že spoločnosti čoraz častejšie obchádzajú slovenskú železničnú nákladnú dopravu.
Všetky strany vládnej koalície sa zaviazali, že budú podporovať železničnú dopravu najmä pomocou dvoch kľúčových nástrojov. „Stabilizáciou nízkej ceny za železničnú dopravu a najmä oblasti nákladnej dopravy sa jedná o podporu jednotlivých vozňových zásielok,“ skonštatovala Željazkovová.
Podľa odborníkov je dôležité schválenie dlhodobej stratégie podpory železničnej infraštruktúry na Slovensku. Prvý krok vlády totiž podľa Željazkovovej nie je príliš pozitívny. ŽSR stanovili od nového roku ceny za užívanie železnice len na tri mesiace. Označila to za negatívny krok. „Železnice potrebujú stabilitu, ceny sa nemôžu tak často meniť,“ dodala.
Spolu s dopravcami očakávajú, že sa k tomu ministerstvo dopravy postaví čelom a vykoná potrebné kroky.