V Leopoldove je už rok platný zákaz umiestnenia herní, podľa ktorého hazardné prevádzky nesmú byť umiestnené menej ako 500 metrov od školy, školského zariadenia, zariadenia sociálnych služieb alebo od ubytovne pre mládež. Čo sa však javí ako obmedzenie, v praxi vyzerá ako tvrdý zákaz.
Zákaz skrytý za reguláciu
„Takéto obmedzenie je pre herne v podstate likvidačné. Vyzerá to iba ako obmedzujúce všeobecno-záväzné nariadenie, ale na území mesta nenájdete jediný priestor, ktorý by tieto prísne podmienky spĺňal,“ hovorí Dominika Hlobenová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier. V Leopoldove sa v súčasnosti nenachádza ani jedna kamenná herňa.
Ostatné mestá zvažujú opak
A práve tvrdý zákaz je to, čomu sa v ostatnej dobe snažia mestá a obce vyhýbať. Mnohé zvažujú, že v minulosti schválené likvidačné obmedzenia pre herne zvrátia. Môže za to aj finančná situácia, ktorá je od konca minulého roka pre samosprávy komplikovaná. Pretrvávajúca energetická kríza, vojnový konflikt na Ukrajine, nárast cien stavebných materiálov či inflácia odčerpávajú dôležité zdroje z mestských pokladníc a spôsobujú to, že sa viaceré mestá a obce rozhodli vybrať opačným smerom. „Každá prohibícia alebo sprísnenie iba pripravuje mesto o peniaze a navyše núti hráčov hľadať iné alternatívy. Ľudia namiesto toho, aby do herní nešli, zoberú do ruky smartfón a pripoja sa na online kasína či stávkové kancelárie, ktoré sa za posledné obdobie tešia mimoriadnemu záujmu zo strany hráčov. Na tento dopyt reaguje aj online trh s hazardnými hrami, kde za posledné tri roky pribudlo viac ako 10 online kasín so všetkými hrami, ktoré ste predtým našli iba v kamenných herniach ,“ hovorí Dominika Hlobenová.
Zastaralé metódy
Dominika Hlobenová za Asociáciu zábavy a hier pripomína tiež obdobie pandémie covid-19, počas ktorého markantne narástol podiel online hazardu na trhu. Kým dovtedy predstavoval len jedno percento, po pandémii vystúpil na úroveň jednej pätiny a v súčasnosti dosahuje úroveň viac ako tridsiatich percent. „Je to ďaleko dostupnejšie, je to ďaleko rýchlejšie a v prvom rade je to anonymné,“ pokračuje Dominika Hlobenová a zdôrazňuje tiež účinnosť kontroly, ktorá je oproti online priestoru v kamenných herniach zaručenou metódou, ako z hrania vylúčiť určité skupiny ľudí. „Pretože vy musíte fyzicky navštíviť herňu a legitimovať sa občianskym preukazom, či nepatríte do Registra vylúčených osôb, ale nikdy neviete, či na druhej strane počítača alebo mobilného zariadenia sedí skutočne tá osoba, ktorá poskytla občiansky preukaz,“ vysvetľuje Dominika Hlobenová.
Skutočná regulácia namiesto zákazu
Dominika Hlobenová hodnotí súčasné fungovanie Registra vylúčených osôb ako efektívny nástroj na ochranu tých najzraniteľnejších. Vďaka nemu sú z hazardu vylúčení napríklad poberatelia sociálnych dávok, neplatiči výživného či patologickí hráči a zaradení sú sem aj študenti, ktorí poberajú sociálne štipendium. „V prípade, že sa mestskí poslanci v Leopoldove rozhodnú zmierniť súčasnú reguláciu, tí, ktorí inak končia v online herni, budú podliehať nielen prísnejšej kontrole, ale navyše sa časť zo získaných tržieb v herniach vráti naspäť mestu a spoločnosti,“ pokračuje Dominika Hlobenová. „V minulosti sa v Leopoldove nachádzalo viacero herní a so žiadnou z nich nebol problém, teraz by jeden z prevádzkovateľov mal záujem o návrat do podnikania na území mesta. Mohol by tak pomôcť nielen mestskej pokladnici, ale aj v širšom kontexte spoločenskej zodpovednosti,“ konštatuje hovorkyňa Asociácie zábavy a hier.
Vyššie odvody aj pomoc v ťažkých časoch
Dominika Hlobenová spomína tiež vyššie odvody, ktoré pre prevádzkovateľov hazardu chystá súčasná vláda a pripomína aj pozitívny príklad v podobe OZ Rozvíjame naše mestá, ktoré združuje prevádzkovateľov kamenných herní. Vďaka tomuto občianskemu združeniu sa majiteľom herní podarilo v meste Poprad zrevitalizovať viacero detských ihrísk či v Šali zrekonšturovať kolkársku dráhu a podobné aktivity by v prípade zmiernenia obmedzení mohli rozvíjať aj v Leopoldove. „V neistých časoch sú dobré každé financie či pomoc a prevádzkovatelia hazardných hier sú v rámci spoločenskej zodpovednosti vždy ochotní priložiť ruku k dielu,” uzatvára Dominika Hlobenová tému s apelom na mestských poslancov.