TRNAVA. Trnava rozdelená na dva tábory, dôvodom je súčasná parkovacia politika mesta. Proti nej vznikla petícia, ktorá vyústila až v historicky prvé referendum. Bližšie sme sa o ňom porozprávali s politológom Jozefom Lenčom.
Podľa niektorých Trnavčanov, radnica nepriamo odhovára od účasti na referende...
Je pochopiteľné, že mesto odhovára obyvateľov od účasti na referende, keďže toto je namierené voči ich kľúčovej politickej agende. Na druhej strane by toto malo robiť prostredníctvom iných „kanálov" než je oficiálna stránka mesta.

Spôsob, ktorý zvolila samospráva je voči tým, ktorí majú na otázky referenda, respektíve, politiku mesta iný názor, neférové. Samospráva týmto postupom znižuje mieru férovosti referenda. Okrem toho, niektoré tvrdenia „právd" v príspevku na sociálnej sieti mesta Trnava ani nie sú pravdivé.
Aké má samospráva povinnosti čo sa týka prípravy a vykonania referenda?
V zmysle platnej legislatívy, po tom ako obecné zastupiteľstvo vyhlási termín jeho konania a zriadi komisiu, musí najneskôr 15 dní pred konaním referenda zverejniť oznámenie o jeho konaní. Toto oznámenie musí byť zverejnené na úradnej tabuli mesta a na webovom sídle mesta, ako aj iným spôsobom, ktoré určí mestské zastupiteľstvo svojim uznesením.
Podľa zákona o obecnom zriadení, takéto oznámenie musí obsahovať: dátum schválenia uznesenia o vyhlásení miestneho referenda, otázku alebo otázky, ktoré sa predkladajú občanom na rozhodnutie, miesto, dátum a čas konania referenda a spôsob úpravy hlasovacieho lístka.
Ako je to s tlačenými materiálmi? Musí samospráva posielať oznámenia, ako napríklad pred voľbami?
Zo zákona explicitne nevyplýva, že by obec mala posielať oznámenia k referendu. Jednoznačne sa tam píše, že oznámenie má byť uvedené na úradných tabuliach a na webovom sídle mesta a potom sa v zákone spomínajú aj iné spôsoby, ktoré určí obecné zastupiteľstvo. Takže, ak zastupiteľstvo schváli, že bude posielať oznámenia o konaní referenda aj obyvateľom mesta, môže tak urobiť.