TRNAVA. Prinášame vám prehľad európskeho ťaženia Spartaka Trnava a zaujímavé štatistiky.
Európske predkolá
Spartak ako jediný slovenský tím štartoval od 2. predkola, pretože bol víťazom pohára. Od budúcej sezóny víťaz pohára postúpi do 1. predkola Európskej ligy. Vo vonkajšom zápase s lotyšskou Audou sa trápil, remizoval 1:1, ale v domácom zápase jednoducho rozbil tento tím 4:1.
Hrdinom tretieho predkola sa stal stopér Lukáš Štetina, ktorý strelil kontaktný gól v Poznani na 2:1. Domáci zápas medzi Spartakom a Lechom bol neskutočný. Spartak po góloch Oforiho a Daniela vyhrával 2:0, ale 63. minúte znížil Velde na 2:1, nasledovalo by predĺženie.
Lukáš Štetina pár minút pred koncom zápasu vbehol do šestnástky a strelil nožničkami gól. Na tento gól reagovala aj žijúca legenda Spartaka Trnava Martin Škrtel: „Čakal som všeličo, ale aby dal Štetina nožnicami gól? To skôr dá Weiss hlavičkou gól ako Štetina nožničkami.“
Z pozície športového novinára, ktorý sa zúčastnil na väčšine domácich zápasov Trnavy a Slovana Bratislava v európskych zápasoch, môžem povedať, že na tomto zápase bola najlepšia atmosféra.
V play-off sa Spartak stretol s ukrajinským Dniprom, s ktorým doma remizoval 1:1 a vonku vyhral 2:1 po predĺžení. Fanúšikovia Spartaka sa tak po piatich rokoch dočkali pohárovej jesene.
Skupinová fáza
Trnava dosiahla skvelý výsledok v dánskom Farume, kde remizovala 1:1 s Nordsjaellandom. Je pozoruhodné, že všetky ostatné tímy, ktoré sa stretli s Nordsjaellandom v Right to Dream Parku, prehrali tento zápas.
Nordsjaelland v domácich zápasoch v európskych súťažiach v tejto sezóne
FCSB (Rumunsko) 2:0
Partizan (Srbsko) 5:0
Ludogorets (Bulharsko) 7:1
Trnava 1:1
Fenerbahce (Turecko) 6:1
Vo všetkých ostatných súbojoch nedokázali hráči Spartaka získať body. Vo vonkajších stretnutiach s Ludogoretsom a Fenerbahce prehrali zhodne 4:0, zatiaľ čo v domácich dueloch utŕžili prehry 2:1 s Fenerbahce a Ludogoretsom. S Nordsjaellandom prehrali 2:0.
Môžeme povedať, že trnavský Spartak zohral kľúčovú úlohu v nepostúpení dánskeho Nordsjaellandu, pretože v prípade rovnosti bodov mal tento dánsky klub lepší vzájomný zápas s Fenerbahce a s Ludogoretsom.
Najhoršie tímy v skupinách EKL v histórii
Tím (krajina), body, rozdiel skóre
Lincoln Red Imps (Gibraltar), 0,-15
Čukarički (Srbsko), 0, -14
Breidablik (Island), 0, -13
Trnava (Island), 1, -12
Alaškert (Arménsko),1, -11
CSKA Sofia (Bulharsko), 1, -10
Hráčom bílých andelov sa v skupinovej fáze Európskej konferenčnej ligy podarilo streliť iba tri góly. Horšiu ofenzívu ako Trnava malo iba srbské Čukarički, ktoré strelilo iba 2 góly. Za trnavský tím sa presadili iba Kelvin Ofori, Michal Ďuriš a Erik Daniel.
Za Spartak sa v histórii skupinových fáz presadil každý hráč maximálne jedenkrát:
M. Oravec vs Anderlecht EL 18/19
A. Ghorbani vs Dinamo Zagreb EL 18/19
V. Chanturishvili vs Dinamo Zagreb EL 18/19
K.I. Yilmaz vs Fenerbahce EL 18/19
K. Ofori vs Fenerbahce EKL 23/24
M. Ďuriš vs Nordsjaelland EKL 23/24
E. Daniel vs Ludogorets EKL 23/24
Podľa štatistík Sofascore bol najlepším hráčom Spartaka v skupinovej fáze rodák z Lukáčoviec Lukáš Štetina, ktorý dosiahol hodnotenie 6,97. Hodnotenie 6,9 dosiahli ďalší traja hráči: Ghančan Kelvin Ofori (6,95), Čech Erik Daniel (6,94) a Slovák Dominik Takáč (6,93).
Na druhej strane hodnotenia sa nachádza táto pätica hráčov: srbský stopér Andrej Djurić (6,23), kapitán Martin Mikovič (6,25), slovinský ľavý bek Miha Kompan Breznik (6,27), defenzívny univerzál Martin Kompan Breznik (6,4) a ofenzívny stredopoliar Ján Bernát (6,46).
Lukáš Štetina a srbský obranca Luka Subotić z Čukarički zaznamenali najviac zákrokov na zápas, konkrétne 7. Na treťom mieste sa umiestnil skúsený bek Vegard Forren z Klaksvíku.