TRNAVA. Trnava si podľa hodnotenia Inštitútu pre ekonomické a sociálne otázky (INEKO) medzi krajskými mestami opäť udržala pozíciu mesta s najlepším finančným zdravím.
Aj napriek výraznému nárastu cien energií, tvarov a služieb si dokázala udržať vysokú úroveň hospodárenia a finančnej stability.
Zaujímali sme sa, čo samospráva chystá budúci rok, ktoré projekty zaradila medzi priority a koľko za ne zaplatí. Susedné Piešťany majú na základe schváleného rozpočtu podstatne nižšie ambície.
Obnovu historickej Prachárne vedľa trnavského divadla v centre, ktorá je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou, označila radnica za top projekt 2024. Ocenia ju nielen domáci, ale aj návštevníci mesta.
Historická budova z obdobia okolo roku 1500 slúžila ako sklad pušného prachu a delových gúľ, ktoré mali v prípade potreby slúžiť na obranu mesta. Približne pred tridsiatimi rokmi dalo vtedajšie vedenie mesta Pracháreň zrekonštruovať, otvorili v nej niekoľko gastroprevádzok.
Posledný nájomca odišiel ešte v roku 2008 a okrem kompletne zdevastovaného interiéru zanechal po sebe aj astronomický dlh. V apartmánoch chýbali dvere, koberce, nábytok, v kúpeľniach zasa obklady, vane, záchody, umývadlá či kotol. Prečo sa posledný nájomca takto zachoval je dodnes záhadou.
Nevymožiteľná pohľadávka
Budovu spravoval vtedy TT-Komfort (súčasný Stefe Trnava), ktorý uskutočnil právne kroky, aby pohľadávku v celej výške vymohol. Avšak Okresný súd v Trnave uznesením zrušil konkurz na úpadcu pre nedostatok majetku. Pohľadávka sa tak stala nevymožiteľnou. Odvtedy Pracháreň iba chátrala.
Radnica sa ju najskôr pokúšala prenajať, neskôr predať, nič z toho sa nezrealizovalo. Vedenie mesta na čele s primátorom Petrom Bročkom už roky hovorí o jej kompletnej premene, ktorá by sa budúci rok už mohla začať.
Predbežné náklady na jej kompeltnú rekonštrukciu odhadli na 4,2 milióna eur. Samospráva bola úspešná so žiadosťou o príspevok z plánu obnovy a sumu 2,3 milióna eur pokryjú práve z neho. Na práce má zhotoviteľ 12 mesiacov.
Kaviareň i Mliečny bar
Po obnove sa na prízemí ráta s kaviarňou, ktorá by pripomínala tradíciu Mliečneho baru, ten si pamätajú najmä starší Trnavčania. V suteréne bude rozľahlá tehlová pivnica, ktorá môže slúžiť pre rôzne expozície a spoločenské aktivity.
Ráta sa aj s malou divadelnou scénou s kapacitou 80 divákov, ktorá by v budúcnosti mala slúžiť ako detské divadlo. Časť priestorov vo vynovenej Prachárni bude využívať aj susediace Divadlo Jána Palárika pre svoju skúšobňu a dielne.

Do kategórie top projektov sa zmestil aj takmer dva kilometre dlhý cyklochodník z parku Janka Kráľa, po uliciach Bedřicha Smetanu, Jána Bottu a Štefana Moyzesa, ktorý sa nakoniec napojí na existujúcu cyklotrasu na Ružindolskej. Predbežné náklady vyčíslili na 2,2 milióna eur.
Na päť až šesť miliónov eur predbežne odhadli revitalizáciu na sídlisku Linčianska, konkrétne pôjde o priestor pred nákupným centrum na Golianovej ulici. Dôvodom zmien je zanedbaný stav.
Obnovy by sa malo dočkať až deväť dvorov a centrálna zóna. Jej súčasťou budú najmä herné, športové a oddychové prvky, pribudnú cyklochodníky, chodníky a zeleň. Kompletnej obnovy vnútroblokov plánuje radnica aj na Hospodárskej a Spartakovskej.