TRNAVA. Celý prípad sa odohral ešte koncom júla. Poškodenému v priebehu jednej noci zmizlo z bankového účtu približne 151-tisíc eur. Okamžite to nahlásil na políciu, po páchateľoch začali pátrať.
Zverejnili dve fotky mužov a o niekoľko mesiacov a jednu fotografiu mladíka, ktorých zachytili bankomatové kamery. Presne 14. novembra sa podarilo zadržať jedného z páchateľov. Koľko ich presne je, zatiaľ polícia neprezradila.
Peniaze presunuli na sedem účtov
Ako sa to celé stalo? Skupinke sa podarilo nabúrať do bankovej aplikácie poškodeného z okresu Galanta a postupne z jeho účtu presunúť financie na sedem iných účtov.
Z nich potom mali v pomocou virtuálnej karty vybrať z viacerých bankomatov celú sumu v priebehu jednej noci. Vzhľadom na okolnosti prípadu si vec prevzal krajský vyšetrovateľ.
„Polícia sa prípadom začala zaoberať ihneď po jeho oznámení. Ešte v ten deň vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin krádeže, za ktorý môže v zmysle zákona hroziť trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov. Policajti vykonávajú procesné úkony, zhromažďujú informácie a vyhodnocujú všetky dôkazy, aby mohli vo veci čo najskôr právoplatne rozhodnúť a obviniť zo skutku všetky zodpovedné osoby,“ informovala Zlatica Antalová, krajská hovorkyňa polície.

V súčasnosti je jeden muž, ktorého sa podarilo policajtom stotožniť aj na základe kamerových záznamov z bankomatov, stíhaný väzobne.
„Polícia pátra aj po ďalšej osobe podozrivej z účasti na tomto trestnom čine. Na stotožnení všetkých spolupáchateľov naďalej intenzívne pracujeme,“ doplnila Antalová s tým, že o náhrade spôsobenej škody rozhoduje súd v trestnom, prípadne civilnom konaní.
Top podvod 2023
Aj napriek tomu, že v tomto prípade nešlo o poškodeného seniora, práve tí sa počas celého roka stretávali s podvodníkmi, ktorým pod rôznymi zámienkami odovzdali vyššie sumy peňazí. A často išlo aj o príbuzných.
Za rekordný podvod roku 2023 na Slovensku možno označiť ten, ktorý sa odohral v okrese Nové Mesto nad Váhom. Vlastný syn postupne vylákal od svojho 72-ročného otca takmer 450-tisíc eur.
Časť sumy mala byť pôžičkou slúžiacou na úhradu liekov a pohrebu, neskôr však neváhal ísť ďalej. Od dôverčivého dôchodcu pod rôznymi zámienkami vylákal aj ďalšie peniaze na opravu jeho rodinného domu, ktorý nakoniec aj predal.

„Páchateľ počas obdobia viac ako štyroch rokov poškodenému predkladal sfalšované listiny, emailové komunikácie neexistujúcich osôb vystupujúcich v mene bankových inštitúcií, notárskych úradov, vymyslených štátnych orgánov, ktoré mali vypovedať o rôznych blokáciách na predaj uvedeného rodinného domu," informovala polícia.
Sumu takmer 450-tisíc eur dôchodca poskytol páchateľovi spolu v 104 splátkach v hotovosti, ale aj prevodmi na bankové účty. 48 ročného páchateľa stíhajú na slobode, v prípade preukázania viny mu hrozí až 15 rokov za mrežami.