PIEŠŤANY. Policajti prichytili za volantom 37-ročného muža, ktorý mal uložený zákaz šoférovať. Navyše, v osudný deň mal aj posledný termín na nástup do väzenia. Nakoniec skončil obvinený z ďalšieho trestného činu.
Hliadka si všimla vodiča na VW Golf v Piešťanoch a snažila sa ho zastaviť. Na policajné výzvy nereagoval, začala sa naháňačka.
Vodič unikal von z mesta smerom na Hornú Stredu, kde sa zrejme chcel dostať na diaľnicu D1. To mu však nevyšlo, pretože pri výjazde ho už čakala ďalšia hliadka. Volant preto strhol do poľa. Tam už policajtom neunikol.
Vystúpil zo zadných dverí
Muž sa snažil ešte do poslednej chvíle hodiť vinu na niekoho iného, keď si presadol a pred policajtov vyšiel zo zadných dverí.

"V aute sa okrem neho nachádzala aj 49-ročná spolujazdkyňa. Policajti, v snahe zabrániť im v úteku, ich pod hrozbou zbrane vyzvali, aby sa vzdali, ľahli si na zem a ukázali ruky. Obaja nakoniec výzvam vyhoveli a boli po bezpečnostných prehliadkach eskortovaní na policajnú stanicu," informovala polícia na svojom Facebooku.
Muž jazdil bez vodičského preukazu a v čase, keď to mal súdom od roku 2017 na osem rokov zakázané.
Poverený policajt preto začal vo veci trestné stíhanie a obvinil ho z marenia výkonu úradného rozhodnutia.
Pri kontrole vozidla našli aj látky s podozrením na drogy, už sú na expertíze. To však nebolo všetko.
"Pri ďalšej lustrácii policajti zistili, že muž mal súdom od 16.11.2023 do 12.12.2023 nariadený nástup do výkonu trestu, na ktorý sa mal sám prihlásiť. V rámci konania tak polícia bude riešiť nielen tieto nové skutky, ale aj jeho presun do väzenia," doplnila polícia.
Dajú sa na útek
„Policajti sú povinní vykonať služobný zákrok a napríklad v prípade cestných pirátov sú povinní riešiť zistené priestupky. Policajt na služobnom aute vždy vyzve cez výstražné a zvukové zariadenie vodiča, aby sa podrobil kontrole. Žiaľ, niektorí sa po výzve dajú na útek,“ povedala Mária Linkešová, trnavská krajská hovorkyňa polície.

Polícia si osobitnú štatistiku policajných naháňačiek nevedie, z praxe však možno vydedukovať niekoľko jej najčastejších motívov.
Pre takéto radikálne riešenie situácie rozhodnú šoféri zo subjektívnych dôvodov: jazdia pod vplyvom alkoholu, šoférujú v čase zákazu, prevážajú drogy alebo veci pochádzajúce z trestnej činnosti.
Policajt môže na zastavenie unikajúceho vozidla aj strieľať zo služobnej zbrane. Najskôr do vzduchu a potom po vozidle v snahe zasiahnuť pneumatiku.
Podľa zákona o Policajnom zbore je policajt oprávnený použiť zbraň v prípade, keď vozidlo bezprostredne ohrozuje okolitých ľudí na živote a zdraví a nie sú na zastavenie iné možnosti. Pritom taktiež musí dbať na opatrnosť, aby nebol ohrozený život iných osôb.
Ak ohrozuje životy iných
Na použitie týchto oprávnení musia byť splnené zákonné podmienky. "Zbraň môžu použiť napríklad vtedy, ak vodič bezohľadnou jazdou vážne ohrozuje život alebo zdravie osôb a na opakované výzvy nereaguje,“ povedala Linkešová. V istých prípadoch varovný výstrel nemusí padnúť ako prvý.
„To, či policajt použije zbraň alebo varovné výstrely, ako aj ich počet, závisí od konkrétnej bezpečnostnej situácie v danom okamihu. Ak je policajt sám napadnutý, je ohrozený život alebo zdravie inej osoby alebo vec neznesie odklad, môže policajt použiť zbraň aj bez predchádzajúceho varovného výstrelu,“ dodala Antalová.

Počas minulého roka boli policajti v Trnavskom kraji nútení raz použiť varovný výstrel a rovnako raz použili aj samotnú zbraň.
Unikajúci vodiči sa väčšinou dopúšťajú rôznych priestupkov v doprave, či už prekročenia rýchlosti alebo nerešpektovania dopravného značenia. Čo je však horšie, pri svojej jazde najmä ohrozujú životy a zdravie ostatných účastníkov premávky.